Bize Ulaşın

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Ana Sayfa
  2. Sıkça sorulan sorular
Meme Onarımı Nedir?

Ne zaman meme onarımı yapılmalıdır?

Erken teşhis edilmiş bir tümörün alınması esnasında meme onarım operasyonuna başlanabilir. Ancak tümör geç evrede ise ve hastalığın tedavisi için radyoterapi ve kemoterapi gerekiyorsa, onarım işlemi daha ileri bir tarihe ertelenmelidir. Eğer hastanın tedavi planı tümörün alınmasından sonra belirsiz ise, memenin alımı esnasında göğsün altına doku genişletici bir balon yerleştirilerek planlanmış tedavi sonrasında şişirilir.

Meme Onarımı hangi hastalara yapılmamalıdır?

İlerlemiş derecede tümör saptanan hastalar ve tümör alımından sonra kemoterapi ve radyoterapi planlanan hastalara tedavi sürecine bağlı olarak, ileri bir tarihte meme onarımı operasyonu uygulanabilir. Ancak ileri yaşlarda, vital bulguları olumsuz, kalp ve damar hastalığı ve/veya diyabet hastalığı bulunan kişilere meme onarımı operasyonu uygulanamayabilir.

Meme onarımı operasyonu çok seanslı bir ameliyat mıdır?

Meme onarımı operasyonu birkaç seanslı bir operasyondur. Onarım süreci ortalama bir yıla yakın bir süre alabilir. Bu süreç içerisinde memenin simetrisi, büyüklüğü ve şekli onarılarak estetik bir görünüm sağlanır.

Meme onarımı operasyonunda hangi yöntem daha uygundur?

Meme onarımı operasyonunda kullanılacak yöntemin uygunluğunu, vücut yapınız, tedavi planınız, dokularınızın elverişliliği, yaşınız, memenizin boyutu gibi birçok etkene bağlıdır. Bu etkenler uzmanların görüşleri ışığında değerlendirilerek, bir yöntem ve plan belirlenir ve sonrasında hastaya uygun olan yöntem ile meme onarımı operasyonu uygulanabilir.

Protezli meme onarımı operasyonu kimlere uygulanabilir?

Radyoterapi tedavisi görmemiş, deri kaybı ve ya sarkması olmayan, ayrıca küçük boyutlu memesi olan ve diğer tüm bulguların elverişli olduğu her hastaya protezli meme onarımı operasyonu uygulanabilir.

Meme onarımı operasyonu yapılmazsa sonuçları ne olur?

Hasta meme kaybından sonra ruhsal ve fiziksel sorunlar yaşayabilir. Meme onarımı operasyonu sonucunda hastanın kendine olan özgüveni, sosyal ve ruhsal davranışları tekrardan eski haline dönebilir. Bu durum, hastanın ve çevresindekilerin yaşantısına olumlu katkı sağlamaktadır.

Meme onarımı yapılan bir kadın emzirebilir mi?

Bazı operasyonlarda meme başını korumak için cilt koruyucu mastektomiler yapılıyor. Fakat bu hastalara total mastektomi yapılmışsa (yani memenin tamamı alınmışsa) implant (protez) veya kendi dokusuyla bile meme onarımı yapılsa emziremiyorlar. Eğer segmenter mastektomi denilen (memenin bir kısmının alınması) yani meme başı korunmuş, süt kanalları ve süt bezleri korunmuşsa bu hastalar emzirebilir.

Meme onarımı kimlere yapılmaz?

Mastektomi yapılan her hasta meme onarımı için adaydır. Fakat bazı medikal ve fiziki durumlara bağlı olarak hastalara meme onarımı yapılamaz. Eğer hastanın ciddi bir medikal sorunu varsa (kalp yetmezliği ve sistemik hastalıklar gibi), anesteziyi kaldıramayacak durumdaysa, hastanın kanseri ileri evrede ve metastazlar yapmışsa (ciltte yara benzeri bulgular varsa), hasta çok yaşlıysa ve hastalığı performansını etkiliyorsa bu tür hastalara meme onarımı yapılamıyor.

Rekonstrüksiyon (meme Onarımı) sadece meme kanseri hastalarına mı yapılır?

Meme rekonstrüksiyon işlemi sadece meme kanseri hastalarına uygulanmıyor. Bazen doğuştan meme eksikliği veya göğüs duvarının gelişmemesi gibi durumlarda rekonstrüksiyon işlemi yapılabiliyor. Bunun dışında travma sonrası oluşan şekil bozukluklarını tedavi amaçla uygulanabiliyor. Örneğin küçük yaşta hasta yanmışsa eğer çocuk yaşta memeleri gelişmeyebiliyor veya erişkin yaşta deforme olabiliyor. Yine trafik kazaları veya iş kazaları sonucunda göğüs bölgesini etkileyen durumlar meydana gelmişse, meme de oluşan sorunların tedavi edilmesi için meme rekonstrüksiyon işlemi yapılıyor.

Meme Onarımı Hakkında