ALO ACIBADEM 444 55 44

Dünya başıma yıkıldı sandım

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Hasta Öyküleri

“Senelik rutin mamografimi yaptırdıktan sonra bir de ultrasonla bakmak istediklerini söylediklerinde, doğrusu aklıma kötü şeyler gelmedi. Ultrasondan sonra doktorum hiç vakit kaybetmeden, ertesi gün bir cerraha görünmem gerektiğini ısrarla tekrarladığında, o güne kadar iyisiyle kötüsüyle süren hayatım allak bullak oldu.

İlk 15 gün bir sis perdesinin arkasındaydım. Bir kolumda kızım, bir kolumda gelinim, tanıyı doğrulamak için yapılan tetkikler ve müthiş karar: Sol memede canımı yakacak bir kitle, sağ memede henüz oluşmaya başlayan, daha az can yakıcı görünen bir başka kitle ve yetmezmiş gibi sağ akciğerimde iyi görünmeyen bir kitle daha! Bedenime eş zamanlı olarak ayrı ayrı düşmanlar girmiş, beni ele geçirmeye çalışıyorlar.

Önce meme sonra akciğer ameliyatım yapıldı ve ben ‘dizginleri ele almanın vakti geldi’ diye düşünmeye başladım. Çocuklarıma elimde olmadan bırakacağım bu hastalıklı gen mirasımın yanına, mücadele gücü, cesaret ve umut gibi olumlu düşünceleri de eklemeye karar verdim.

Kemoterapi kısmını atlattım

Kemoterapi sürecimi bir yandan beyin gücümü kullanarak, bir yandan ailem ve dostlarımın sevgisi ve tüm kemoterapi ekibinin desteği sayesinde en az hasarla atlattım. Doğru adreste olduğumu bilmek, bana çok büyük güç ve güven verdi.

4 yıldır sağlıklıyım

Kontrollerimi ihmal etmiyorum. Risk olasılığım gün geçtikçe azalıyor. Hayata bakış açım çok değişti. Yaşamak güzel şey ve ben yaşamayı seviyorum.

‘Neden ben?’ diye sormadım bile

Tanının konduğu günden itibaren, ameliyatların bittiği bir aylık süre içinde hatırladığım tek şey ‘Neden ben?’ sorusunu hiç aklıma getirmediğim. Neden ben olmayayım ki? Benim başkalarından farkım ne? Diğerlerine olabilen bana da olabilir. Nitekim oldu da! Bunun bilicinde olursak, yaklaşan tehlikeleri daha çabuk fark edebilir ve önlemlerimizi alabiliriz. Unutmayalım ki, erken teşhis hayat kurtarır. Dün benimkini kurtardı, yarın sizinkini kurtarabilir. O yüzden kontrollerinizi ihmal etmeyin.”