ALO ACIBADEM 444 55 44

Erken Yaşta Doğurun Kanserden Korunun

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Haberler

Erken Yaşta Doğurun Kanserden Korunun

Acıbadem Hastanesi uzmanları sizler için anlattı. Yazı dizimizin bugünkü ilk bölümünde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanseriyle ilgili akıllardaki sorulan yanıtladı...

"Ülkemizde her 12 kadından birinde, yaşamlarının bir döneminde meme kanseri gelişiyor" diyen Prof. Dr. Uras, şu uyanlarda bulundu...

ANNE OLMAK İÇİN GEÇ KALMAYIN

Kadınlar geç evlenip, ileri yaşta anne oluyor. Ancak geç yaşta doğum yapmak meme kanseri riskini artırıyor. 30 yaşın altında doğum yapan kadınlarda ise meme kanseri görülme riski ciddi oranda düşüyor. Bunun nedeni memenin, ilk doğum sonrasında gelişimini tamamlaması.

Gelişimini tamamlamamış bir memenin kanserojen maddelerden etkilenmesi ise çok daha kolay oluyor.

İDEAL KİLONUZU KORUYUN

İdeal kilonuzu korumanız her yaşta önemli ancak özellikle menopoz döneminde fazla kilo almak meme kanseri gelişme riskini artırıyor. Çünkü bu dönemde kadınlarda meme kanseri riskini artıran östrojen hormonunun ana kaynağını yağ oluşturuyor.

Kilolu kişilerde kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü ile bel çevresi kalınlığının artması meme kanserine davetiye çıkarıyor.

DÜZENLİ SPOR YAPIN

Düzenli yapılan spor, kilo kontrolünü sağlıyor ve yüksek östrojen düzeyini dengeliyor. Ayrıca spor, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu nedenle özellikle menopoz döneminde ve sonrasında düzenli olarak spor yapmanız meme kanserinden korunmada büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalar her gün aktif spor yapmanın meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyuyor. Meme kanserinden korunmak için haftada en az 3 gün olmak üzere 40 dakika düzenli yürüyüş yapmaya özen gösterin.

SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Her gün alkol tüketenlerde meme kanseri riski, alkol tüketmeyenlere oranla yüzde 40 daha yüksek. Alkol, östrojen metabolizmasını etkileyerek kanser gelişimini hızlandırıyor.

Sigara, meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor.

AYDA 10 DAKİKA KONTROL EDİN

40 yaşından itibaren düzenli mamografi ve klinik muayene kadınların her ay 10 dakikalarını ayırarak kendilerini elle muayene etmeleri erken teşhiste önemli rol oynuyor. Memenizde ele gelen sertlik , şekil değişikliği, meme başında ve cildinde çekilme, meme başında pullanma ve kanlı akıntı gibi durumlarda doktora başvurun.,.

Unutmayın ki meme kanserinden modern tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün.

MENOPOZDA HORMONDAN KAÇININ

Geçmişte menopoza bağlı ateş basması, terleme gibi yakınmaları ve osteoporozu önlemek için östrojen ile progesteron içeren hormon tedavileri kullanılıyordu.

Ancak çalışmalar gösterdi ki, östrojen ve progesteron hormonları kanser gelişimini hızlandırabiliyor. Bu yüzden hormon tedavisi tıbbi gereklilik durumları dışında önerilmiyor. Gereksiz yere doğum kontrol hapı ve menopoz sonrasında uzun dönem hormon ilaçları kullanmayın.

KIRMIZI ET TÜKETİMİ SINIRLANDIRIN

AŞIRI miktarda kırmızı et tüketiminin meme kanseri riskini artırdığına yönelik çalışmalar var. Bu nedenle kırmızı et tüketimini abartmayın. Yağlı gıdalar da uzun süre tüketildiğinde, meme kanseri için risk faktörü olan östrojen hormonunun düzeyini yükseltiyor. Soya ve keten tohumu gibi besinlere mesafeli yaklaşın. Günde 5-6 porsiyon sebze-meyve yiyin. Sebze-meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde meme kanseri gelişme riskini azaltabiliyor.

Bebeğinizi Bol Bol Emzirin

MEME kanseri sıklıkla 50 yaşından sonra görülse de, artık genç yaşlarda da sıkça kapıyı çalar oldu. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınlarda risk yüksek oluyor.

Yapılan çalışmalar, emzirmenin meme kanseri üzerindeki koruyucu etkisini ortaya koyuyor.

12 ay emziren kadınlarda risk yüzde 4 oranında azalıyor. Bu nedenle hem yavrunuzun sağlığı hem de kendi sağlığınız için bebeğinizi en az 6 ay, mümkünse 2 yıl emzirin.

Takvim 23.04.2016

Erken Yaşta Doğurun Kanserden Korunun