ALO ACIBADEM 444 55 44

Görmemezlik Etme Kansere Yenik Düşme

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Haberler

Görmemezlik Etme Kansere Yenik Düşme

İleri yaşlarda daha sık görülse de meme kanseri genç kadınları, hatta erkekleri de tehdit ediyor. Prof. Dr. Özlem Er, hastalıkla ilgili doğru bilinen yanlışları anlatıyor...

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen kadın kanserlerinin başında meme kanseri geliyor. Süt kanalları ve süt bezleri gibi meme dokusundan kaynaklanan meme kanseri artık genç yaşlarda da karşımıza çıkıyor. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkam ve Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, meme kanserine yönelik farkındalığın, erken tanı şansını artırdığını belirterek "Mitler ya da doğru bilinen yanlışlar tanıyı geciktiriyor. O nedenle doğru bilgiye sahip olmak değerlidir" diyor. Prof. Dr. Özlem Er, meme kanserinde doğru sanılan yanlışları şöyle anlatıyor...

MAMOGRAFİDEKİ RADYASYON MEME KANSERİNE YOL AÇAR.

Mamografi meme kanserinin erken tanısı için meme muayenesi ile birlikte gereklidir. Mamografide verilen radyasyon dozu çok küçüktür. Uygun dozda ve uygun aralıklarla yapılan mamografideki radyasyonun sağladığı yarar zarara oranla daha fazladır.

AİLEMDE KANSER YOK, BENDE MEME KANSERİ OLMAZ.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerdendir. Meme kanseri olan 10 kadından 8'inde ailesinde meme kanseri öyküsü yoktur. Bu nedenle aüede olmaması meme kanseri gelişmesini engellemez. Aile öyküsü olanlarda ise risk yüksektir, o kişilerin yakın takibi gereklidir. Standart riski olan kadınlar için 40 yaşından itibaren düzenli doktor kontrolleri önemlidir.

EMZİRİYORUM, — KANSER GELİŞMEZ.

Emzirme tek başına koruyucu değildir. Bazen emzirirken enfeksiyon ya da süt kanallarının tıkanmasıyla memede değişiklikler gelişir ki bunlar kanserle ilgili değildir. Sert, büyüyen kitlelere karşı dikkatli olmalı.

RİSKİ AZALTAMAM.

Yaş ilerledikçe risk artar. Genler ve aile öykümüzü değiştiremeyiz. Ama riskimizi azaltmak için ideal kiloda olmak, düzenli spor yapmak, alkolü sınırlamak ve sağlıklı beslenmek önemli.

BİR MEMEDE KANSER VARSA İKİ MEMENİN DE ALINMASI GEREKİR.

Yıllar içinde her iki memenin de ameliyatını isteyen kadın sayısı artmıştır. Ancak bu durum her hasta için gerekli değildir ve sağ kalımı artırmaz. Diğer memede kanser gelişme oranı çok düşüktür. Yakın takip ile erken tanı mümkün olması nedeniyle her hastaya bu ameliyat önerilmez. Ancak genetik yatkınlığı olan kişilerde koruyucu olarak iki memenin de alınması seçeneklerden biridir.

MEME KANSERİ YALNIZCA KADINLARDA OLUR.

Kadınlarda sık olur ama nadiren erkeklerde de görülür. Meme dokusu az m olması nedeniyle erkeklerde daha kolay saptanır. Eğer memede * veya koltuk altında sertlik yada şişlik hissederse bir erkek doktora başvurmalıdır.

Takvim, 17.10.2016