ALO ACIBADEM 444 55 44

Her şey daha güzel olacak

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Hasta Öyküleri

“Doktordan çıktığımda hayatımın yeni bir evresine girdiğimin farkındaydım. Kendi kendime, ‘Sen bunu da göğüslersin’ dedim. Ailem, arkadaşlarım, iyi bir doktor ve merkez bulmak için seferber oldular.

Sanki dokunsam geçecek...Bu süreçte sürekli elimi göğsüme götürüp kitleyi kontrol ediyordum, sanki dokunsam geçecekmiş gibi… Sonra tavsiye üzerine güvendiğim bir merkezden randevu aldım, hastaneye gittim. Kemik sintigrafisi, mamografi ve iğne biyopsisi yapıldı. Bir gün sonra biyopsi sonucum çıktı, ne yazık ki gerçekten kanserdim!

11 yaşında çok olgun bir kızım var benim, haberi alınca bana dedi ki: ‘Ben de önemli bir şey zannettim, ne var, hep beraber bu hastalığı yeneriz!’ Eşimin de benim de gözlerimiz doldu, o andan sonra benim sızlanmaya hakkım yoktu. Tüm aile, annem, teyzelerim, yeğenlerim bir araya geldik; böyle zamanlarda destek almak çok rahatlatıyor. 1 hafta içinde ameliyat oldum. Ameliyat sonrası doktorum tümörümün 1 cm. olduğunu, ameliyat sırasındaki patolojiye göre lenflerimin temiz olduğunu, bu yüzden lenf almadıklarını söyledi. Sadece tümörü temizlemişler, parsiyel mastektomi yapmışlar. Sonra patoloji sonucunu beklemeye başladık. 5 gün sonra patoloji sonucu çıktı, 3. evre meme kanseriydim. Kemoterapi görmem gerekiyordu. İlk düşündüğüm, herkesin bayıldığı kızıl saçlarımın akıbetiydi!

Tedaviden sonra hayatım değişti

12 kür olarak planlanan kemoterapi başladı. İlk kürden 1 hafta sonra saçlarımı kısacık kestirdim, sonra da usturaya vurdurdum. Görüntüsü bir yana, soğuk kış günlerinde hiç de konforlu olmuyor. Neyse ki kötü günler geride kaldı. Yıpratıcı ama başarılı bir tedavi sürecinden sonra eşimle yeni bir hayata başlamaya karar verdik. Kızımıza yeni bir okul ayarlayıp Antalya’ya yerleştik. Eşim mühendisliği bıraktı, deniz kenarında ufak bir restoran açtı. Ben de ona yardım ediyorum. Düzenli kontrollerim için İstanbul’a gidip geliyorum. Elbette her şey toz pembe değil. Tedavi sonunda kel ve şişman bir kadın haline geldim, haftalarca aynaya bakamadım. Şişlerim zamanla azaldı neyse ki. Saçlarım da yavaş yavaş uzuyor, doğal renginde tabii ki. Normal kiloma dönebilmek için özenle besleniyorum. Bundan sonra sağlıklı yaşamaya ve kontrol altında olmaya dikkat edeceğim, umuyorum ki her şey güzel olacak.’’