ALO ACIBADEM 444 55 44

İki göğsüm de alındı

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Hasta Öyküleri

‘’Bana 3 yıl önce meme kanseri teşhis konuldu. Yıllar önce doktorlarım bana fibrokistik bir yapıya sahip olduğumu ve altı ayda bir mutlaka kontrole gitmem, senede bir de mamografi çektirmem gerektiğini söylemişlerdi. Ben de hiç aksatmadan kontrollerimi yaptırmıştım. Ailemde meme kanseri öyküsü var. Annem de meme kanseri olmuştu ama 60 yaşından sonra bu hastalığa yakalandığı için benim riskim düşüktü. Menopoz öncesi kanser olsaydı risk çok daha fazlaydı. Riskim düşük olduğu halde başıma geldi. İlk duyduğumda ‘neden ben?’ dedim. Ailecek çok şaşırdık. Evde eşim, çocuklar, herkes birbirine moral veriyor, sonra birbirimizi gizli gizli ağlarken yakalıyoruz, böyle dönemler geçirdik.

Estetik kaygı ölüm korkusunu bastırdı

Herkes benim için ‘Ne güzel kadın’ der, bir bakan bir daha bakar. Yıllarca bu psikolojiyle yaşayınca, böyle bir hastalık karşısında önce ölüm korkusu sonra da estetik kaygı yaşadım. Hatta itiraf edeyim saçlarımın, kaşlarımın dökülmesi fikri ölümden bile korkutucu geldi. Eşim bu süreçte müthiş destek oldu; ‘marifet iki göğüsle değil tek göğüsle çekici görünebilmek, sen bunu başarıyorsun’ diye beni güldürüyordu. Teşhisten 1 hafta sonra ameliyat geçirdim. Doktor bu süreçte çok önemli, size sadece bir vaka, robot gibi davranmayan, sizi anlayan bir uzman, hayatınızı değiştirebiliyor. Ben de ona çok güvendim. Kanserin başka bir tarafa sıçrama ihtimali yoktu ama o, önlem olarak kemoterapi yapılması gerektiğini söyledi. Kemoterapi sürecinde midem çok bulanıyordu. Başka ilaçlar da kullanarak midemin bulanmasını durdurabildik ama bu sefer de sürekli uyku halinde yaşıyordum. Kemoterapi sonrası 28 seans da radyoterapi gördüm. Kendimi iyi hissetmek için gözlerim kapalı, hayaller kuruyordum; O an tatile gitmiş, masaj yaptırırken kendimi hayal etmeye çalışıyordum. 2. seanstan sonra saçlarım, kirpiklerim dökülmeye başladı. .

Eskisinden daha güzelim

Kendime bir peruk yaptırdım, takma kirpik kullandım, inadına sokağa çıktım, insanların arasına karıştım. Neyse ki kemoterapiden sonra saçlarım çıkmaya başladı. Bu benim için müthiş bir moral oldu. Ameliyatta sağ göğsümü aldırmak da beni çok sarsmıştı ama artık tıp çok gelişti, yerine yeni bir göğüs yaptılar, eskisinden de güzel oldu diyebilirim! Ama bununla bitmedi, kanser riski taşıdığı için sol göğsüm de alındı ve estetik yapıldı. Böylece hem risk ortadan kalktı hem de iki göğsüm görsel olarak aynı hale geldi. Ama hiç de kolay değildi, tam 6.5 saat ameliyat masasındaydım! Ancak artık olaya iyi tarafından bakıyorum; çok şükür sağlıklıyım ve eskisinden daha güzel bir vücuda sahibim!’’