ALO ACIBADEM 444 55 44

Sağlıklı Beslenme ve Spor ile Riski Azaltın

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Haberler

Sağlıklı Beslenme ve Spor ile Riski Azaltın

Meme sağlığı kadın sağlığının en önemli unsurlarından birisi. Bu nedenle kadınların en önemli sağlık sorunların başında meme kanseri geliyor. Bu hastalık yaşamsal kaygının yanında, estetik endişeleri de beraberinde getiriyor. Ancak günümüzde meme kanserinin erken tanı ve tedavisindeki yeni yaklaşımlar bu kaygılan azaltıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için neler yapılabileceğini anlattı.

GÖRÜLME ORANI ARTIYOR

Ülkemizde kadın kanserlerinin yüzde 25'inin meme kanseri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Demircan, "Amerika'da her 8kadından, ülkemizde ise yakın zamana kadar her 12 kadından bir tanesi meme kanseri riski altındayken, şu anda bu rakam kadının iş ve sosyal yaşamın içerisine girmeye başlamasıyla gelişmiş ülkelerle benzer hale gelmiş bulunuyor dedi.

ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Meme kanseri vakalarında artış olmasına rağmen erken tam ile ölümlerin azalmasının sağlanabildiğini söyleyen Pıof. Demircan. bu sureci şöyle anlattı, "Erken tanının sağlanmasında en önemli yöntemler arasında kendi kendini muayene, hekim muayenesi ve mamografi yer alıyor. Kadınların 20-40 yaş arasında her ay kendi kendim muayene etmesi.

3 yılda bir hekim muayenesine gitmesi yeterli oluyor. 40 yaşından sonra ise her ay kendi kendim muayene etmenin yanı sıra her yıl mamografi ve hekim muayenesini öneriliyor. Özellikle hiçbir meme yakınması bulunmayan kadınların bu yöntemleri uygulaması büyük bir önem teşkil ediyor." Prof. Demircan. Erken tanının sağlanmasındaki en büyük sorunun meme sağlığı merkezlerinin eksikliği olduğuna da dikkat çekti.

ELE GELEN ŞİŞLİĞE DİKKAT!

Memede ele gelen şişlik, meme başında kanlı akıntı, meme başında kaşıntılı bir lezyonun bulunmasının erken tanıda önemli bulgular olduğunu söyleyen Prof. Demircan. "Meme kanserinde risk faktörleri; ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, çocuk doğurmamış olmak veya 30 yaşın üzerinde doğum yapmış olmak, erken adet görme. geç adetten kesilme, adet sonrası uzun suren hormon tedavisi olarak sıralanıyor. Ancak risk faktörü olmadığında meme kanseri olunmayacağı algısı da doğru değil. Meme kanseri hastalarının yüzde 80'inde bu sayılan risk faktörlerinin hiçbirisi bulunmuyor.

KALİTELİ, SORUNSUZ YASAM MÜMKÜN

Meme ile özel olarak ilgilenen cerrahların temel hedefinin hastayı ameliyathaneden kendi memesi veya yerine yapılan bir meme ile çıkarmak olduğunu anlatan Prof. Demircan, erken tanı alan hastaların büyük bir bölümünde memenin korunabildiğini vurguladı.

Hürriyet Çukurova-GAP 29.03.2016

Sağlıklı Beslenme ve Spor ile Riski Azaltın