ALO ACIBADEM 444 55 44

Sevdiklerimin desteğiyle meme kanserini yendim

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Hasta Öyküleri

“Meme kanseri olduğumu öğrenince, kafama balyozla vurulmuş gibi sendeledim. Hayatım bir film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. Çok mutluydum ailemle. Kendime sürekli ‘Neden ben?’ diye sordum. Ailemi geride bırakıp gidecek miydim? Yapamazdım. Her şeyden önce onlar için kurtulmalı, hayata daha çok sarılmalıydım.

Mamografi kontrolünde ortaya çıkan kitle

Meme kanserinin tedavisinde erken tanının önemini biliyorum. Bu yüzden hiçbir şikayetim olmadığı halde 50 yaşından beri her yıl düzenli olarak mamografi çektiriyordum. Bu yıl da her zamanki gibi temiz çıkacağını düşünmüştüm fakat yanılmışım. Çekimin ardından radyoloğum göğsümde bir kitle gördüğünü ve ultrason çekimi gerektiğini söyledi. Ultrason çekiminin ardından da yüreğime bıçak gibi saplanan gerçeği açıklayıverdi: ‘Sol göğsünüzde 2 cm’lik habis bir kitle var. Bu kitlenin zaman kaybetmeden alınması gerekiyor. Yarın mutlaka doktora gitmelisiniz.’ Şok olmuştum!

Kötü haberler bitmiyor! Bana hemen bir cerrah önerdiler. O da hastalığımı teyit etti. Hatta sağ göğsümde de 5 mm. boyutunda, yan yana iki minik kitlenin olduğunu söyledi. Sadece meme ameliyatı olacağımı düşünürken, başka bir haberle ikinci şoku yaşadım. Ameliyata hazırlık aşamasında batın ultrasonu, ciğer tomografisi gibi pek çok inceleme yapıldı. Bu incelemelerin sonucunda bir de sağ akciğerimde kötü huylu kitle belirlendi. Üç ayrı yerde, üç farklı oluşum! Fakat hiçbiri metastaz değildi yani yayılmamıştı.

Tedavi, sandığımdan da uzun ve yorucuydu. Üstelik saçlarımı kaybedebilirdim. Ama umursamadım, hayat her şeye rağmen güzeldi. Varsın dökülsünler dedim, nasıl olsa yine uzayacaklardı. Dökülmeye başlar başlamaz kuaföre gidip kazıtıverdim saçlarımı. Sonra da kendime rengarenk şapkalar satın aldım.

Doğru adres

Kimi zaman sendeleyerek, kimi zaman endişeyle koştum bu maratonu. Yorulduğumda bana omuz veren, sendelediğimde elimden tutan eşim, çocuklarım, dostlarım vardı. Pes edip sevdiklerimi yalnız bırakamazdım. Zorlansam da, kemoterapi tedavimi başarıyla tamamladım. Şimdi kanserin tekrar gelişmemesi için koruma amaçlı tedavime devam ediyorum. Tedavim bitince, tekrar ameliyat masasına yatacağım. Ardından da ömür boyunca rutin kontrollerim devam edecek. Eğer doğru adresteyseniz ve sevgiyle çevrilmişseniz, bu hastalığı mutlaka yenersiniz.”