ALO ACIBADEM 444 55 44

Türkiye'nin Batısında Meme Kanseri Daha Fazla Görülüyor

  1. Ana Sayfa
  2. Acıbadem'de Meme Sağlığı
  3. Haberler

İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası İstanbul Meme Kanseri Konferansında (BREASTANBUL 2016) 24 ülkeden meme kanseri tanı ve tedavisi konusunda uzman, onkologlar ve araştırmacılar bir araya geldi. Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısının ardından alanında uzman bilim insanları Aydınlık'a kadınlarda en sık görülen kanser türü, meme kanserini anlattı.

40 yaş altında meme kanserinin görülme oranının arttığını söyleyen Prof. Dr. Gül Başaran Türkiye'de batıdaki kadınlarda, doğudaki kadınlara oranla daha fazla meme kanseri görüldüğünü söyledi. Başaran, "Burnun sebebi batılılaşmanın kadına yüklediği baskı ve stres. Kadın işe gidiyor sonra eve gelip çocuk bakıyor, evin temizliğiyle yemeğiyle ilgileniyor. Kendine ayıracak vakti kalmıyor. Yaşamış olduğu çevre ve yiyecekler de doğal olmadığı için kanser görülme riski daha da artıyor" dedi.

Hekim Dağılımına Dikkat

Erken tanı üzerinde önemle duran Başaran, yurtdışında erken tanı olduğu için ölüm oranının çok az olduğuna dikkat çekti. Başaran, "Yurtdışında hastalar erken tanı aldıkları için ölmüyorlar. Bizde ise tanı alanların 3'te 1'i ölüyor. Bunun sebebi meme kanseri teşhisi konusunda çok geç kalınmış olması. Özel sağlık sigortası olanlar 2 yılda bir yapılması gereken rutin mamografilerini yaptırıyor ama ekonomik düzeyi düşük olan kadınlar mamografi yaptıramıyor. Bu konuda geriyiz" dedi. Başaran, farkındalık kampanyalarının sadece büyük şehirlerde yapılmasının doğru olmadığını ise şöyle anlattı: "Her kadının mutlaka 2 yılda bir mamografi kontrolünden geçmesi için kampanyalar başlatılmalı, yürütülen çalışmalar İstanbul, Ankara ve İzmir'le sınırlı kalmamalı özellikle doğu bölgemizde meme kanseri konusunda çalışmalar yürütülmeli. Her yerde iyi bir radyolog, iyi bir onkolog olmalı ve Türkiye'deki bütün merkezlerin istihdamı sağlanmalı. Bizde iyi olanların hepsi büyük şehirlerde toplanmış durumda."

Tedavide İyi Durumdayız

Prof. Dr. Cihan Uras da Aydınlık'a yaptığı açıklamada; meme kanseri tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Uras, "Cerrahiler daha küçüldü. Özellikle estetik görünüme önem verildi.

Onkoplastik cerrahi dediğimiz estetik ile kanser cerrahisini birleştiren cerrahiler ortaya çıktı. Memeye yeni meme yapma ameliyatlarının sayısında artış oldu. Kemoterapide de çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Tümörün genetik yapılarını inceleyerek, kemoterapi gereken ve gerekmeyen durumu ayırt edebiliyoruz. Kemoterapi gerekmeyen gruba gereksiz yere bu tedaviyi yapmıyoruz ve diğer tedavi şekillerini uyguluyoruz. Eskisi gibi tek tip standart tedavi yapmıyoruz" dedi.

Uras, Türkiye'de meme kanserine bağlı ölüm oranlarında 20 yıl öncesine göre önemli azalmalar olduğunu, Türkiye'de meme kanseri tedavisinde dünya standartlarında hizmet verildiğini belirtti.

Aydınlık Gazetesi, 14.11.2016

Türkiye'nin Batısında Meme Kanseri Daha Fazla Görülüyor