Migren Nedir?

Migren, hastanın günlük yaşamanı etkileyebilen, gün içerisindeki gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık yaratabilen bir baş ağrısı tipidir.

Migren Neden Olur?

Migren; sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte genetik veya çevresel faktörlerinde rol oynadığı bilinmektedir.

Migren Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mı?

Evet, kişinin baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden diğer tıbbi durumuna göre tedavi şekli değişebilir.

Kronik Baş Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Her gün veya haftada birkaç günden fazla karşılaşıyorsanız, kronik günlük baş ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Botoks Tedavisi Nedir?

Botoks kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak ağrıyı başlatan kimyasal ileticileri bloke etmektedir. Bu kimyasal ileticilerin salınımının önlenmesi sonucunda, cilt altındaki sinir uçlarından santral sinir sistemine ulaşan ağrı yolakları aktive olamamakta ve ağrı beyne ulaşmadan kontrol edilmektedir.

Çocuklarda Migren Görülür Mü?

Migren, aslında erken yaşlarda başlar fakat tanısı erişkin yaşlarda konulur. Okul dönemindeki çocuklarda baş ağrısının görülme oranının %5,9 ile %82 arasında değiştiği gözlemlenmektedir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı ile Migren Baş Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Gerilim baş ağrısında, migrendeki gibi mide bulantısı, kusma ve görme bozuklukları bulunmaz. Fiziksel yapılan aktiviteler genellikle migreni daha da kötüleştirmesine rağmen, gerilim baş ağrısında ağrıya etkisi olmadığı gibi iyi gelebilir. Migren ile benzer özellik olarak, ışığa ve ses hassasiyet meydana gelebilir fakat bu migrendeki kadar şiddetli yaşanmaz.

Migren Tanısı Nasıl Konulur?

Migren klinik bir tanıdır. Hasta hekim görüşmesi sırasında nöroloji uzmanı tarafından herhangi bir ileri tetkik yapılmasına gerek olmadan tanı konulabilir. Migren özelliklerine uymayan alışılmadık, farklı özelliklerde ağrı olduğu durumlarda nöroloji uzmanı olası diğer nedenleri ekarte etmek için bir takım incelemeler yapabilir.


×
Acıbadem Migren Tedavi Merkezi
Acıbadem
BEDAVA - Google Play
GÖSTER