HIZLI RANDEVU TALEBİ

Emine Leyla A.

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. Emine Leyla A.

"Sağlık Sorunlarım Vardı"

"Bundan iki yıl önce bağırsaklarımdaki bir sorun nedeniyle operasyon geçirmiştim. Ancak operasyondan sonra ameliyat yerim bir türlü iyileşmiyor ve sürekli atıyor, yapılan yamalar tutmuyordu. Doktorlarım böyle kilolu olduğum sürece bu sorunu yaşayacağımı söylediler. Gerçekten de, bir süre sonra ameliyat yerim tam 3 yerinden patladı. Hastaneye yattım ancak ameliyat olmam bile riskliydi çünkü kilom nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarım vardı.

Bu durum beni psikolojik olarak da çok etkiliyordu; ‘ameliyat bile olamıyorum’ diyordum. Bu sırada, bir doktorum farklı bir öneriyle geldi ve obezite için ameliyat olabileceğimi söyledi. Tabii ki, ilk başta oldukça çekimser baktım. Bu operasyonu geçiren bir hastayla görüştürdüler beni ve çekincelerim biraz olsun dağıldı. Bana ‘korkacak hiçbir şey yok’ demişti, gerçekten de öyleymiş. Ameliyata karar verdim. Ameliyat sırasında hem yamalarım düzeltildi, hem fıtığım onarıldı hem de bana gastrik by-pass operasyonu yapıldı. Yani hem midem küçültüldü hem de yiyeceklerin emiliminin önlenmesi için bağırsaklarımın bir kısmı devre dışı bırakıldı.

Sağlık sorunlarım nedeniyle ameliyatta sonra 5 gün yoğun bakımda kaldım. Ve bir süre sadece su içtim. Röntgen çekilip, herhangi bir sorun olmadığı anlaşılınca sıvı beslenmeye başladım. 1,5 ay boyunca sadece meyve suyu, sebze suyu, komposto gibi sıvı gıdalar aldım. Şimdi dilediğim her şeyi yiyorum tabii az olmak kaydıyla.

Ameliyattan önce açlık şekerim 350’ydi, tokluk şekerimse 650’ye kadar çıkıyordu. Oysa şimdi şeker sorunum tamamen ortadan kalktı. Şimdi açlık 65-70, yoklu ise 90 civarında. Artık hayattan zevk alıyorum, oldukça efor gerektiren bir işte çalışıyorum. Kısa bir süre sonra da kilo verme nedeniyle sarkma olan bölgelerimin düzeltilmesi için bir estetik operasyon geçireceğim."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +