HIZLI RANDEVU TALEBİ

Hasta Hikayeleri

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri

Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle (Laparoskopik tüp mide ameliyatı ya da robotik gastrik bypass) kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi Gizem Tan - Tüp Mide Ameliyatı Oldu

Adeta salgın gibi yayılan obezite, tüm dünyanın ortak sorunlarından biri! Bu rahatsızlık estetik kaygılar bir yana, sağlığı da derinden etkileyen sonuçlara yol açıyor. Dengeli beslenme ve egzersizle tedavi edilebilen obezitede uygun vakalarda cerrahi de bir seçenek olarak gündeme geliyor. Aynı 18 yaşında, 165 kiloyla ameliyat olan Gizem Tan gibi...

DEVAMINI OKU

Obezite, tüm dünyanın ortak sorunlarından biri! Bu rahatsızlık estetik kaygılar bir yana, sağlığı da derinden etkileyen sonuçlara yol açıyor. Çünkü bu rahatsızlık; diyabetten kalbe, nefes darlığından kansere kadar birçok hastalığa yol açabiliyor, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Ülkemizde her 100 kişiden 20’si için obez tanımı kullanılıyor.

Dengeli beslenme ve egzersizle tedavi edilebilen obezitede uygun vakalarda cerrahi de bir seçenek olarak gündeme geliyor.

Gizem Tan, hem estetik görüntüsü hem de aşırı kilosu nedeniyle ortaya çıkan solunum sorunları nedeniyle tedavi olmaya karar veriyor. Obezite ameliyatını araştırmaya başlayan Gizem ve ailesinin yolu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgi Baca’yla kesişiyor.

Uzmanlar tarafında yapılan ayrıntılı değerlendirmeler sonrası Gizem Tan'ın, robotik cerrahiyle tüp mide ameliyatı olmasına karar veriliyor.

"NEFES ALMADA GÜÇLÜK ÇEKİYORDUM"

Çocukluğundan beri yemeyi çok seven, fast-food yiyeceklerden kendini alamayan, sağlıksız beslenen Gizem'in kilosu, 18 yaşına geldiğinde "obez" değerindeydi. Bundan rahatsızlık duyuyordu. “Alışverişe gittiğimde en büyük bedeni arıyordum. İstediğim gibi, zevkime göre değil sadece örtünmek için giyiniyordum. Yürürken nefes alma güçlüğü yaşamam, çabuk yorulmam da sosyal hayatımı çok engelliyordu”.

ROBOTİK CERRAHİ YÖNTEMİ KULLANILDI

Tüp mide ameliyatında kullanılan ve kapalı olarak gerçekleşen robotik cerrahi hakkında Prof. Dr. Bilgi Baca şu bilgileri veriyor:

“Obez hastalarda yağlanma artışının yanı sıra karın duvarı kalınlaşıp, 12 cm’ye kadar çıkabiliyor. Robotik cerrahide, cerrah konsol başında robotu yönetirken hastanın başında da olası komplikasyonlara karşı bir doktor bulunuyor.

Hastanın karnına açılan dört adet 0,8 cm’lik, bir adet de 1,2 cm’lik kesiden robotun kolları batına yerleştiriliyor ve ameliyat bu deliklerden tamamlanıyor.

Prof. Dr. Bilgi Baca - Gizem Tan

AMELİYAT ÖNCESİ ÇOK YÖNLÜ TETKİK YAPILIYOR

Çok yönlü tetkiklerin ardından 16 Mart 2016’da 165 kiloda ameliyat masasına yatan Gizem’e tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) yapıldı.

Prof. Dr. Baca, ameliyatta robot eşliğinde midenin yüzde 80’inin özel aletlerle kesilip çıkarıldığını belirterek, “Böylece mide, tüp haline getiriliyor. Midenin kapasitesi yüzde 80 küçüldüğü için hem daha az yemekle doygunluk sağlanabiliyor hem de iştah hormonu salgısı azaldığı için açlık hissi azalıyor ve kişi daha çabuk doyabiliyor” diyor.

"SİHİRLİ DEĞNEK" DEĞİL!

Prof. Dr. Bilgi Baca, obezite ameliyatlarının bir sihirli değnek gibi düşünülmemesi gerektiğini belirterek, “Biz hastalara sadece kilo vermeleri için yardımcı oluyoruz. Nasıl spor, yürüyüş, egzersiz yardımcı yöntemler ise obezite ameliyatı da öyle. Bu ameliyat yapıldıktan sonra hastanın hiçbir zaman kilo almayacağı düşünülmemeli! Dikkat edilmezse yeniden kilo alınabiliyor” uyarısında bulunuyor.

Obezite ameliyatı sonrası özellikle ilk iki-üç hafta sıkı diyet uygulamak gerekiyor. Hastalar bu süreçte psikolojik olarak sıkıntılı günler geçirebiliyor. Takip eden bir ayda ise bu sıkıntılar ortadan kalkıyor. Hastalar ameliyattan sonraki ilk bir yılda düzenli olarak birinci, üçüncü, altıncı ve dokuzuncu ayda takibe geliyor.

"ARTIK SAĞLIKLI BESLENİYORUM"

Gizem Tan, obeziteye neden olan sağlıksız beslenme tarzını değiştirdiğini belirtiyor: "Ameliyat sonrası altı ay süren sıkı diyetim sona erdi. Normal beslenme düzenine geçtim ama artık çok daha bilinçli davranmam, kendine dikkat etmem gerekiyor."

OBEZİTE CERRAHİSİ HER HASTAYA UYGULANMIYOR

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen her hastaya obezite cerrahisi uygulanmıyor. Hastaların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kriterlere göre seçilerek tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Bilgi Baca,

“Vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2’nin üzerinde veya 35-40 kg/m2 arasında olup, buna hipertansiyon, diyabet, uyku apne sendromu ile artrit gibi hastalıkların eşlik ettiği, en az bir yıl uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo veremeyen kişilere cerrahi tedavi öneriliyor.

Hangi ameliyatın uygun olduğunun belirlenmesi için hastalar önce endokrinoloji, beslenme, psikiyatri, fizik tedavi uzmanları ve egzersiz danışmanı tarafından değerlendiriliyor. Gerekli görülürse hastayı kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları da muayene ediyor. Titiz ve detaylı incelemelerin ardından en uygun cerrahi yöntem seçiliyor. Hastanın kendisi için ideal olan yöntemle tedavi edilmesi hayat kurtarıcı olabiliyor” diyor.

TÜRLERİNE GÖRE OBEZİTE CERRAHİSİ

Yapılan tüm operasyonlar obezite ameliyatı olarak tanımlansa da aslında farklı cerrahileri ifade ediyor. Prof. Dr. Bilgi Baca, obezite cerrahisinde en sık kullanılan üç yöntemi şu sözlerle anlatıyor:

  • Tüp mide (Sleeve gastrektomi): Yaklaşık yüzde 80’lik kısmı özel aletlerle kesilip çıkarılan mide, tüp haline getiriliyor. Böylece hasta hem daha az yemekle doyabiliyor hem de iştah hormonu salgısı azaldığı için açlık hissi, abur cubur yeme isteği kayboluyor. Tüp mide ameliyatının ardından hastaların kilo vermek için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor.
  • Bu ameliyat, hastanın gıda alımını engelleyerek kilo vermesini sağlıyor. Hastaların 15-20 günde bir doktora gitmesi ve film çektirmesi gerekiyor. Elde edilen filme göre balon şişiriliyor ya da indiriliyor. Bu ameliyat aşırı obez hastalarda ikinci ameliyata hazırlık aşamasında kullanılabiliyor.
  • Gastrik by-pass: Gastrik by-pass: Bu ameliyat ile mide küçültülürken, ince bağırsağın bir kısmı by-pass ediliyor yani devre dışı bırakılıyor. Gıda alımı kısıtlanırken, besinlerin emilimini azaltan etki de öne çıkıyor. Kısıtlayıcı, aynı zamanda emilim bozukluğu yapan bu ameliyat, uzmanlar tarafından daha çok diyabetik, insülin direnci olan hastalar ile şeker tüketimi çok fazla olan kişilere önerilebiliyor.

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi İsmail H. - Gastrik by-pass Ameliyatı Oldu

İlkokulda gürbüz bir çocuktum. Ortaokulda lakabım "Sumo"ydu. İlk diyetisyen görüşmemi de ortaokulda yaptım. Bu yaşıma kadar hep kilo vermeye çabaladım. En başarılı olduğum diyet, 2004 yılında yurt dışına gitmeden önce uyguladığım 6-7 aylık sıkı beslenme programıydı. Günde 2 saat spor yapıyordum. 167 kilodan 130'a inmiştim. Ardından Londra'ya gittim ve orada 5 yıl yaşadım. Türkiye'ye döndüğümde 190 kiloydum...

DEVAMINI OKU

Benim gibi küçük yaştan itibaren aşırı yeme alışkanlığık vardı. Obezite ameliyatlarını araştırmaya başladım. Belgesel kanallarında bu konuyla ilgili programlar izledim. Baba tarafım hep fazla kiloluydu. Babam kiloya bağlı kalp rahatsızlığı nedeniyle henüz 45 yaşındayken vefat etmişti. Böyle devam edersem benim de önümde fazla bir ömür kalmadığını düşündüm ve ameliyat olmaya karar verdim. Geçen sene bu dönemde yaptırdığım kontrollerde diyabetim yoktu. Ancak ameliyat öncesi yapılan tahlillerde şekerim çok yüksek çıktı ve insülin kullanmaya başladım. Ayrıca tansiyon hapı da kullanıyordum.

"İnsülini hemen bıraktım"

28 Nisan 2011’de gastrik by-pass ameliyatı oldum. Ameliyata sonrası eker ve kan basıncı değerlerim düştü, insülini ve tansiyon haplarını da bıraktım. Geceleri çok horlardım, artık o kadar sessiz uyuyormuşum ki, annem geceleri iyi olup olmadığıma bakmak için kontrol etme gereği duyuyor.

Şu an adaptasyon dönemindeyim. Keşke bu ameliyatı daha önce olsaydım diye düşünüyorum. Beden ölçüm değişti, eski pantolonlarımı ihtiyacı olan bir başkasına verdim. Zayıflayınca giyerim diye aldığım pantolonları giymeye başladım ama yakında onları da vereceğim herhalde… 'Şişmanlar mutludur, istediklerini yerler' diye yanlış bir düşünce var. Ben asıl şimdi mutluyum, omuzlarımdan büyük bir yük kalktı sanki."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi Ziynet D. - "Yeni Beslenme Düzenine Geçtim"

"6 kilo doğmuşum ve kendimi bildim bileli kilo sorunum hep vardı. Kilo vermek için başvurmadığım diyetisyen, denemediğim yöntem kalmadı. Kilo veriyor fakat fazlasıyla alıyordum. İkinci hamileliğimden sonra bir daha toparlanamadım ve 120 kiloya kadar çıktım. Aynalara küsmüştüm ve kilo vermek hayatta en fazla istediğim şey haline gelmişti. Bütün problemler benim için...

DEVAMINI OKU

Hocama operasyonun risklerini öğrendim ve sonrasında ameliyat olmaya karar verdim. Randevum 2 ay sonrasınaydı. Bekleme süreci biraz güçtü. 8 Aralık 2010’da ameliyat oldum ve operasyon başarılı geçti. Ancak birkaç gün hiçbir şey yemedim. Sonra meyve suları içmeye başladım.

Bir okulda üst düzey yöneticiydim ve ameliyattan sonra 40 gün izin kullandım. Yeni beslenme düzenine geçtim ve günde yaklaşık 1 saat de yürüyordum.

Ameliyattan sonra bir endokrinoloji uzmanı beni takip etti. Önce her ay, sonra 2 ayda bir sonra da 6 ayda bir görmeye başladı. Çeşitli tahliller yaptırıyor ve buna göre vitamin ve kalsiyum takviyesi alıyorum. Benim özellikle D vitamini ve kalsiyum almam gerekiyordu.

Kilo vermeden önce çok ciddi bir sağlık sorunum yoktu sadece kilolarım nedeniyle dizlerim beni taşıyamaz hale gelmeye başlamıştı. Aslında kendimi anneme benzetiyordum; o da tıpkı benim gibi gittikçe kilo almış, en sonunda evden dışarı çıkamaz, yürüyemez hale gelmişti. Ben de bu operasyonu geçirmeseydim büyük ihtimalle aynı şeyleri yaşayacaktım. Oysa şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Mağazalarda üzerinize göre kıyafet bulabilmek harika bir şey. "

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi Alparslan B. - "Morbid Obez Sınıfındayım..."

"Kendimi bildim bileli kilolu bir insanım. 5,5 kilo olarak doğdum ve kilolu bir çocukluk geçirdim. Ancak bu sorunum ergenlikle beraber daha ciddi bir boyuta vardı. Son olarak 200 kiloyu geçmiş ve 210 kiloya varmıştım. Tabii kilo vermek için her yolu deniyor, diyetisyenlere, başka uzmanlara başvuruyordum. Fakat...

DEVAMINI OKU

Obezite tedavisi konusunda hocamız bize, en ince ayrıntılarıyla, artı ve eksi yönleriyle operasyonu anlattı.

Hocayla konuştuktan sonra tam 4 ay düşündüm. Evet, ameliyat bir riskti ama böyle yaşamam da bir riskti çünkü ben morbid yani ölümcül obez sınıfındaydım. Karar verdim.

Ameliyat sonrası önceleri sıvı alarak beslendim fakat şimdi yani ameliyattan yaklaşık 11 ay sonra canımın istediği her şeyi yiyorum. Tabii az olmak şartıyla; zaten fazla yersem midem kabul etmiyor. Kapasitesinin üzerinde yiyeceği almıyor.

Ameliyattan önce yaşım genç olduğu için ciddi bir sağlık sorunum yoktu. Ancak sosyal ve psikolojik anlamda gerçekten çok ciddi problemler yaşıyordum. Bir yere girdiğimde tüm gözler bana çevriliyordu. İnsanların kötü sözlerini duyuyordum. Üzerime hiçbir şey olmadığı için sadece diktirdiğim kıyafetleri giyebiliyordum.

Ameliyattan sonra 8 ay memlekette kaldım ve bambaşka birisi olarak İstanbul’a döndüm. Çoğu kişi beni tanımadı bile! Şimdi kendimi her anlamda çok iyi hissediyorum."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi Fatca C. - "Kendimi Çok İyi Hissediyorum"

"Uzun yıllardır kilo vermeye çabalıyor, veriyor fakat fazlasıyla alıyordum. Son olarak 135 kiloya kadar çıkmıştım. Artık kesin bir çözüm bulmak istiyordum. Böylesine kilolu olmak psikolojik olarak çok yıkıcı bir şeydi. 135 kiloydum ve büyük ihtimalle daha da alacaktım. Bu düşünce beni çok korkutuyordu...

DEVAMINI OKU

Bu operasyonu TV’lerden, gazetelerden duymuştum ve doktoruma danıştım. Her ameliyatta ne kadar ağrı olursa, o kadar ağrım sızım oldu diyebilirim. Açıkçası çok büyük bir problem yaşamadım. Ameliyattan sonra 1 hafta hastanede kaldım. Yeme alışkanlığını kazanmam açısından bu önemliydi. Önceleri sadece su ve sıvı besinler aldım. Şimdi her şeyi yiyorum ama az az. En azından canımın istediği her şeyden az da olsa tadabiliyorum bu çok önemli bir şey.

Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Tansiyon sorunum vardı, şimdi düzeldi. Tabii en önemlisi psikolojik olarak çok düzeldim."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

Acıbadem Obezite Merkezi Emine L. - "Sağlık Sorunlarım Vardı"

"Bundan iki yıl önce bağırsaklarımdaki bir sorun nedeniyle operasyon geçirmiştim. Ancak operasyondan sonra ameliyat yerim bir türlü iyileşmiyor ve sürekli atıyor, yapılan yamalar tutmuyordu. Doktorlarım böyle kilolu olduğum sürece bu sorunu yaşayacağımı söylediler. Gerçekten de, bir süre sonra ameliyat yerim tam 3 yerinden patladı. Hastaneye yattım ancak ameliyat olmam bile riskliydi çünkü kilom nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarım vardı...

DEVAMINI OKU

Bu durum beni psikolojik olarak da çok etkiliyordu; ‘ameliyat bile olamıyorum’ diyordum. Bu sırada, bir doktorum farklı bir öneriyle geldi ve obezite için ameliyat olabileceğimi söyledi. Tabii ki, ilk başta oldukça çekimser baktım. Bu operasyonu geçiren bir hastayla görüştürdüler beni ve çekincelerim biraz olsun dağıldı. Bana ‘korkacak hiçbir şey yok’ demişti, gerçekten de öyleymiş. Ameliyata karar verdim. Ameliyat sırasında hem yamalarım düzeltildi, hem fıtığım onarıldı hem de bana gastrik by-pass operasyonu yapıldı. Yani hem midem küçültüldü hem de yiyeceklerin emiliminin önlenmesi için bağırsaklarımın bir kısmı devre dışı bırakıldı.

Sağlık sorunlarım nedeniyle ameliyatta sonra 5 gün yoğun bakımda kaldım. Ve bir süre sadece su içtim. Röntgen çekilip, herhangi bir sorun olmadığı anlaşılınca sıvı beslenmeye başladım. 1,5 ay boyunca sadece meyve suyu, sebze suyu, komposto gibi sıvı gıdalar aldım. Şimdi dilediğim her şeyi yiyorum tabii az olmak kaydıyla.

Ameliyattan önce açlık şekerim 350’ydi, tokluk şekerimse 650’ye kadar çıkıyordu. Oysa şimdi şeker sorunum tamamen ortadan kalktı. Şimdi açlık 65-70, yoklu ise 90 civarında. Artık hayattan zevk alıyorum, oldukça efor gerektiren bir işte çalışıyorum. Kısa bir süre sonra da kilo verme nedeniyle sarkma olan bölgelerimin düzeltilmesi için bir estetik operasyon geçireceğim."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +