HIZLI RANDEVU TALEBİ

İsmail Hakkı Gürhan

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. İsmail Hakkı Gürhan

Gastrik by-pass Ameliyatı Oldu

"İlkokulda gürbüz bir çocuktum. Ortaokulda lakabım 'Sumo'ydu. İlk diyetisyen görüşmemi de ortaokulda yaptım. Bu yaşıma kadar hep kilo vermeye çabaladım. En başarılı olduğum diyet, 2004 yılında yurt dışına gitmeden önce uyguladığım 6-7 aylık sıkı beslenme programıydı. Günde 2 saat spor yapıyordum. 167 kilodan 130’a inmiştim. Ardından Londra’ya gittim ve orada 5 yıl yaşadım. Türkiye’ye döndüğümde 190 kiloydum!

Benim gibi küçük yaştan itibaren aşırı yeme alışkanlığık vardı. Obezite ameliyatlarını araştırmaya başladım. Belgesel kanallarında bu konuyla ilgili programlar izledim. Baba tarafım hep fazla kiloluydu. Babam kiloya bağlı kalp rahatsızlığı nedeniyle henüz 45 yaşındayken vefat etmişti. Böyle devam edersem benim de önümde fazla bir ömür kalmadığını düşündüm ve ameliyat olmaya karar verdim. Geçen sene bu dönemde yaptırdığım kontrollerde diyabetim yoktu. Ancak ameliyat öncesi yapılan tahlillerde şekerim çok yüksek çıktı ve insülin kullanmaya başladım. Ayrıca tansiyon hapı da kullanıyordum.

"İnsülini hemen bıraktım"

28 Nisan 2011’de gastrik by-pass ameliyatı oldum. Ameliyata sonrası eker ve kan basıncı değerlerim düştü, insülini ve tansiyon haplarını da bıraktım. Geceleri çok horlardım, artık o kadar sessiz uyuyormuşum ki, annem geceleri iyi olup olmadığıma bakmak için kontrol etme gereği duyuyor.

Şu an adaptasyon dönemindeyim. Keşke bu ameliyatı daha önce olsaydım diye düşünüyorum. Beden ölçüm değişti, eski pantolonlarımı ihtiyacı olan bir başkasına verdim. Zayıflayınca giyerim diye aldığım pantolonları giymeye başladım ama yakında onları da vereceğim herhalde… 'Şişmanlar mutludur, istediklerini yerler' diye yanlış bir düşünce var. Ben asıl şimdi mutluyum, omuzlarımdan büyük bir yük kalktı sanki."

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +