HIZLI RANDEVU TALEBİ

Obezite Cerrahisi (Mide Ameliyatı)

  1. Ana Sayfa
  2. Obezite Tedavisi
  3. Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi) temel olarak iki prensibe dayanıyor; mide hacminin küçültülmesi ve/veya ‘malabsorsiyon’ yani yiyeceklerin emiliminin bazı aşamalarda engellenmesinin sağlanması. Obezite ameliyatlarından en uygun olanı doğru hastaya doğru zamanda yapıldığında hayat kurtarıcıdır. Obezite cerrahisi kimler için uygundur? Öğrenmek için tıklayınız.

Obezite cerrahisi - Bariatrik cerrahide mide küçültme ameliyatı üç yöntemle uygulanıyor;

  • Sleeve gastrektomi yani tüp mide ameliyatı
  • Ayarlanabilir mide bandı yani mide kelepçesi
  • Gastrik by-pass

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen Sleeve Gastrektomi yönteminde mide, tüp şeklinde küçültülüyor. Böylece hastanın çok az gıdayla tokluk hissetmesi hedefleniyor.

Halk arasında ‘mide kelepçesi’ olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band yani Mide Bandı metodunda, yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştirilerek mide hacmi küçültülüyor.

Gastrik by-pass denilen yöntemde ise ince bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakılarak mide küçültülüyor.

Obezite ameliyatına uzmanlar karar veriyor

Mide küçültme ameliyatı öncesi hangi yöntemin uygulanacağına karar verilirken kişinin tercihine de önem veriliyor. Ancak son karar, uzmanlar tarafından yapılan çok sayıda değerlendirmenin ardından veriliyor.

Endokrinoloji uzmanı, beslenme uzmanı, psikiyatri uzmanı, fizik tedavi uzmanı ve egzersiz danışmanı tarafından değerlendirilen kişide, öncelikle obezite sorununun altında yatan yeme alışkanlıkları, psikolojik problemler, sağlık durumu gibi faktörler inceleniyor. Detaylı incelemelerin sonunda kişiye en uygun cerrahi yöntem seçiliyor. Çünkü obezite cerrahisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör; kişiye en uygun yöntemin seçilmesidir.

Mide ameliyatının riskleri nedir?

Mide ameliyatı olanların sonuçlarına göre; obezite cerrahisinin ciddi komplikasyon oluşturma riski diğer benzer ameliyatlardan daha yüksek seyretmiyor. Üstelik bu ameliyatlarda mevcut olan binde 3 ile yüzde 1 arasında değişen komplikasyon oranının en büyük bölümünü kişinin kiloya bağlı diğer sağlık problemleri oluşturuyor. Obez hastalar ameliyat olmayarak bu riskin çok daha fazlasını almış oluyor.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ne kadar kilo veriliyor?

Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor. Mide küçültme ameliyatı sonrasında 6-8 hafta boyunca dikkatle uygulanması gereken bir beslenme şeklinden sonra normal düzene geçilebiliyor.

Obezite cerrahisinden sonra eskisi kadar acıkma ve yemek yeme kapasitesi olmadığı için tüketilen besin miktarları oldukça azalıyor. Yine de şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Genel kontroller olası aksiliklerin önüne geçmek için önemli bir unsuru oluştururken, tüm bu koşullara uyan kişilerin yaklaşık 12 ayda fazla kilolarının en az yüzde 50-60’ını kaybedebileceği öngörülüyor.

İyileşme süresi nedir?

Obezite cerrahisi küçük kesilerden yapılan laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemleriyle uygulanıyor. Bu yöntemlerle genellikle kısa süre sonra günlük hayata dönülebiliyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +