HIZLI RANDEVU TALEBİ

Obezite Tedavisi

  1. Ana Sayfa
  2. Obezite Tedavisi
Obezite Tedavisi

Her geçen yıl görülme sıklığında artış yaşanan obezitenin iki çeşit tedavisi var;

  • Diyet ve egzersiz
  • Cerrahi operasyon

Fazla kilolu herkese obezite cerrahisi uygulanabilir mi?

Fazla kilolarından kurtulmak için başvuran her kişiye obezite cerrahisi yani bariatrik cerrahi uygulanmıyor. Eğer kişi vücut kitle indeksi (VKİ) 35’in altında bir değere sahipse, egzersiz ve sağlıklı bir beslenme programı yani diyet tedavisi ile ile kilo vermesi mümkün. Vücut kitle indeksi 35-40’ın arasında olan veya 40’ın üzerinde yani morbid obez olan hastalara ise genellikle mide küçültme ameliyatı gibi cerrahi yöntemler uygulanıyor.

Mide küçültme ameliyatları; tüp mide ameliyatı, mide bandı (mide kelepçesi) ve gastrik bypass yöntemleri olarak üçe ayrılıyor. Uzmanların detaylı incelemesi sonrası mide küçültme ameliyatı yöntemine karar veriliyor. Ayrıca mide balonu gibi ameliyatsız yöntemler de uygulanabiliyor.

Obezite cerrahisi yaptırmaya aday olabilmek için kişinin;

  • 18-65 yaş arasında, beden kitle indeksi 40 kg/m2’nin üzerinde (morbid obez) olması veya,
  • Vücut kitle indeksi 35-40 kg/m2 arasında obez olup, hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi sendromu ile artrit gibi hastalıkları bulunması, en az 1 yıl normal kilosuna kavuşmak için uzman denetiminde diyet ve egzersiz yapıldığı halde bunu başaramamış olması gerekiyor.

Obezite ameliyatları güvenli mi?

Diyet ve egzersiz yöntemiyle kilo veremeyen obezite sorunu olan kişiler, cerrahi yöntemlere başvurma konusunda endişe duyulabiliyorlar. Oysa obezite cerrahisi, uzun yıllardır yapılan ve bu konuda bilimsel olarak olumlu sonuçları alınan bir yöntem. Cerrahi seçenekten yararlanmak isteyen kişilere, obezite cerrahisi alanında hizmet veren bölüm ya da merkezlerde, gerekli tetkik ve muayeneler yapılıyor.

Obezite tedavisi multidisipliner bir yöntem olduğu için başvuran kişiyi; diyetisyen, endokronoloji, psikoloji ve cerrahi gibi farklı branşlardan uzmanlar değerlendiriyor. Bu değerlendirme sonucunda ancak uygun hastalara cerrahi seçenek öneriliyor.

Obezite ameliyatları olanlar, ameliyat sonrası düzenli bir diyet ve egzersiz programını uygulayarak kilo verebiliyor. Uzmanların gözetimindeki bu süreçte yaklaşık 1-1.5 yıl içinde sağlıklı kiloya ulaşılması amaçlanıyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +