HIZLI RANDEVU TALEBİ

Ziynet D

  1. Ana Sayfa
  2. Hasta Hikayeleri
  3. Ziynet D

"Yeni Beslenme Düzenine Geçtim"

"6 kilo doğmuşum ve kendimi bildim bileli kilo sorunum hep vardı. Kilo veriyor fakat fazlasıyla alıyordum. İkinci hamileliğimden sonra bir daha toparlanamadım ve 120 kiloya kadar çıktım. Aynalara küsmüştüm ve kilo vermek hayatta en fazla istediğim şey haline gelmişti.

Hocama operasyonun risklerini öğrendim ve sonrasında ameliyat olmaya karar verdim. Randevum 2 ay sonrasınaydı. Bekleme süreci biraz güçtü. 8 Aralık 2010’da ameliyat oldum ve operasyon başarılı geçti. Ancak birkaç gün hiçbir şey yemedim. Sonra meyve suları içmeye başladım.

Bir okulda üst düzey yöneticiydim ve ameliyattan sonra 40 gün izin kullandım. Yeni beslenme düzenine geçtim ve günde yaklaşık 1 saat de yürüyordum.

Ameliyattan sonra bir endokrinoloji uzmanı beni takip etti. Önce her ay, sonra 2 ayda bir sonra da 6 ayda bir görmeye başladı. Çeşitli tahliller yaptırıyor ve buna göre vitamin ve kalsiyum takviyesi alıyorum. Benim özellikle D vitamini ve kalsiyum almam gerekiyordu.

Kilo vermeden önce çok ciddi bir sağlık sorunum yoktu sadece kilolarım nedeniyle dizlerim beni taşıyamaz hale gelmeye başlamıştı. Aslında kendimi anneme benzetiyordum; o da tıpkı benim gibi gittikçe kilo almış, en sonunda evden dışarı çıkamaz, yürüyemez hale gelmişti. Ben de bu operasyonu geçirmeseydim büyük ihtimalle aynı şeyleri yaşayacaktım. Oysa şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Mağazalarda üzerinize göre kıyafet bulabilmek harika bir şey. "

Uyarı: Acıbadem Obezite Merkezi'ne başvuran hastaların hangi yöntemle kilo vereceğine uzmanların detaylı incelemesi sonrası karar veriliyor. Fazla kilolu her kişiye obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Uzmanlar ameliyat öncesi ameliyatın riskleri hakkında başvuran kişiyi ayrıntılı şekilde bilgilendiriyor. Obezite cerrahisi sonrası ne kadar kilo verileceği kişiye göre değişiyor. Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor.

  • Facebook ile Paylaşın
  • Twitter ile Paylaşın
- +