Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Hasta Hikayeleri

Skolyoz ameliyatı ile Megan dans sevdasını sürdürebilecek

Skolyoz ameliyatı ile Megan dans sevdasını sürdürebilecek

Kuzey İrlandalı 14 yaşındaki profesyonel dansçı Megan Fleming, Londra’da düzenlenecek olan uluslararası bir dans yarışmasında ülkesini temsil edecekti. Tek hayali ülkesine dans yarışmasından iyi bir derece alarak dönmekti. Yarışmada sergileyeceği lirik dansında başarılı olabilmek için de yoğun çaba sarf ediyor, saatlerce dans çalışması yapıyordu. Aslında her şey yolunda gidiyor görünüyordu. Ta ki rutin muayene için gittiği sağlık merkezinde kendisine, günümüzde her 100 çocuktan 3’ünün karşılaştığı, omurganın sağa ya da sola eğrilmesi olarak tanımlanan “skolyoz” teşhisi konuluncaya dek. Üstelik skolyoz 70 derece gibi yüksek bir rakama ulaşmıştı bile.

Skolyoz hızlı ilerledi

Dans ederken zaman zaman nefes nefese kalmak dışında hiçbir yakınması yoktu Megan Fleming’in. Bu sıkıntısını da dans sırasında aşırı efor sarf etmesine bağlıyordu. Dolayısıyla daha önce adını bile duymadığı ‘skolyoz’ teşhisine çok şaşırmıştı. Teşhisin ardından Megan’a bir yıl içinde ameliyat olması gerektiği belirtildi, bu sürece kadar da skolyozun ilerlememesi için korse tedavisine başlandı. Ancak düzenli olarak korse kullanmasına rağmen Megan’ın sırtındaki eğrilik birkaç ay içinde hızla 100 dereceye ulaştı. Skolyoz’un ilerlemesi nedeniyle Megan Fleming artık sadece dans ederken değil, en ufak eforda bile solunum problemi çekmeye başladı. Doktorlar Megan’ın mümkün olan en kısa zamanda ameliyat olması gerektiğini söylediler. Geç kalınırsa ameliyat daha da güçleşecekti.

Skolyoz ameliyatı için İrlanda yerine Türkiye’yi seçtiler

Megan’ın annesi Karen Fleming ile babası William Fleming skolyoz ameliyatı için doktor arayışı içine girdiklerinde yaptıkları araştırmalar yaptılar. Yolları Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay ile kesişti. Yakın zamanda da Dublin’de düzenlenecek olan bir konferansa katılacağını okuduklarında onunla görüşmeye karar verdiler. Konferans tarihinde Belfast şehrinden Dublin’e giden Fleming Ailesi Prof. Dr. Ahmet Alanay’la iletişim kurdu. Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın ameliyatı Türkiye’de yapabileceğini söylemesi üzerine de İstanbul’a doğru yola koyuldular.

Akciğer kapasitesi yüzde 50’ye düşmüştü

Acıbadem Maslak Hastanesi’nde yapılan solunum testinde akciğer kapasitesinin yüzde 50’ye kadar düştüğü tespit edildi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay sözlerine şöyle devam etti: “Ameliyatta daha geç kalındığı takdirde eğrilik 100 derecenin çok üzerine çıkacaktı. Bu hem ameliyatı zorlaştıracak, aynı zamanda çok sayıda omurganın sabitlenmesine neden olup Megan’ın profesyonel düzeyde dans etmesini imkansız hale getirecekti. Üstelik Megan’da büyüme hormonu eksikliğine bağlı olarak gelişme problemi de vardı ve bu yüzden 14 yaşında olmasına rağmen kemikleri henüz 10 yaşındaki çocukların kemikleri kadar gelişmişti. Bu sorun da zaten riskli olan ameliyatı daha da zorlaştırıyordu.”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın gerçekleştirdiği ameliyatla Megan Fleming’in sırtındaki sorun giderildi.

Megan dilediğince dans edebilecek

Başarıyla sonuçlanan ameliyatın ardından taburcu olan 14 yaşındaki 10’uncu sınıf öğrencisi Megan Fleming, operasyon sonrası şunları söyledi: “Rutin kontrol sürecine kadar omurgamdaki eğriliği ailem de ben de fark etmemiştik. Sanırım büyüme hormonu almamın etkisiyle de hızla ilerlemiş bir skolyozdu. Ben profesyonel bir dansçıyım, aynı zamanda çocuklara da dans öğretiyorum. Zaman zaman nefessiz kalıyordum ancak bunu da dans sırasındaki aşırı efora bağlıyordum. Skolyoz tanısı konulunca bir daha dans edemeyeceğim için çok üzülmüştüm. Çünkü dans benim yaşam enerjim. Doktorum ameliyattan sonra istediğim gibi dans edebileceğimi söyleyince çok mutlu oldum.”

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI