Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

16 yıl sonra ilk kez dik durabildi!

16 yaşındaki Mohammed bedenini bir yaprak misali eğilten skolyoz hastalığıyla henüz 3 yaşındayken tanıştı. Yaşı ilerledikçe yaşıtlarının her bir bakışı, garipseyişi ok gibi deldi geçti kalbini. Ruhunun derinliklerine işledi. Cezayir'de kısıtlı imkanlarla çalmadıkları kapı kalmadı. Ama hangi doktora götürdülerse sonuç alamadı ailesi. Ameliyat şarttı, üstelik çok riskli bir ameliyattı. Omurgasında yapılacak işlem hem çok yüksek oranda felç riski taşıyordu hem de hastalığı akciğer ve kalp fonksiyonlarını bozduğu için masada kalabilirdi.

Hani denir ya "İyi olacak hastanın doktoru ayağına gelirmiş" diye! Tam da öyle oldu. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Erişkin Omurga Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Skolyoz hastalığı konusunda konferans vermeye Cezayir'e gitmişti. Cezayir'de televizyon haberinde Prof. Dr. Alanay'ı izledi Mohammed'in ailesi. Ve yollar kesişti. Hemen Prof. Dr. Alanay ile irtibata geçildi. Ameliyatı çok riskliydi. Ama ameliyat edilmeseydi de genç yaşta kaybedilebilirdi Mohammed. Son umut olarak getirildi Türkiye'ye ve 8 saatlik zorlu ameliyatın ardından Mohammed hem yeni bedenine hem de yeni hayatına "merhaba" dedi.

Cezayir şehirlerinde doktor sancısı

Ailede başka bir skolyoz hastası daha yok. Omurgasında 140 dereceyi bulan eğrilik, henüz 3 yaşındayken çaldı kapısını. O günden sonra da kara bulutlar çöktü minik ruhuna. Yaşıtlarından farkını her hissettiğinde, hareketlerinin elinde olmadan her kısıtlanışında, koşup oynamak isterken arkadaşlarıyla hep onlardan ayrı kalışına ne de zor oldu alışması. Bugün 16 yaşında ama aslında geçen yıllar boyunca hala da alışamadı. Hep imrendi yaşıtlarının deli doluluğuna. Cezayir şehirlerinde "o doktor senin bu doktor benim" çalmadık kapı bırakmadı ailesi. Evin tek çocuğu Mohammed Nemouchi. Babası banka memuru annesi ev hanımı. Kısıtlı imkanlarına rağmen ne gerekiyorsa yaptılar onun sağlığına kavuşması için. Ama hiçbir ilerleme kaydedemediler. Korselerle idare edildi. "Ameliyat olursa felç olur" diyerek riske girmek istemedi kimse. Ergen yaşına geldiğinde koskocaman bir umut belirdi hiç beklemedikleri bir anda. "İyi olacak hastanın doktor ayağına gelir" misali tam da öyle oldu. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Erişkin Omurga Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Skolyoz hastalığı konusunda konferans vermeye Cezayir'e gitmişti. Televizyonda haber oldu ve o haberi Mohammed'in ailesi izledi tesadüfen. Hemen kapısı çalındı Prof. Alanay'ın. CD'si gönderildi Mohammed'in Türkiye'ye. 10 gün önce de ameliyat olmak üzere evde anne ile vedalaşıldı, baba ile Acıbadem Maslak Hastanesi'nin yolu tutuldu.

8 saatlik ameliyatla yeni beden yeni hayat

Anne umutla yolcu etti biricik oğlunu. Prof. Dr. Ahmet Alanay 8 saatlik ameliyatla onu yeni bedenine kavuşturdu. Üstelik yeniden hayata tutundu Mohammed. Zira yapılan muayenede ameliyatının tahmin edilenin de ötesinde, çok daha riskli olduğu anlaşıldı. 140 derecelik eğirilikte hem felç kalma ihtimali çok yüksekti hem de omurganın aşırı eğri olması nedeniyle akciğer ve kalp fonksiyonları hayli kısıtlanmıştı. Bu nedenle ameliyatı hayati risk de taşımaktaydı. Ama Prof. Dr. Alanay ve ekibi riski göze aldı ve başarıyla da çıktı ameliyattan. 140 derecelik eğrilik 36 dereceye düşürüldü yani neredeyse sorun tamamen halloldu. Tek seansta yapılan ameliyatta önce omurgaya vidalar takıldı daha sonra omurga kesilerek kemik parça çıkarıldı ve düzeltme sağlandı. Mohammed'in eğrilikten dolayı kısa olan gövde boyu bu düzeltmeyle 10 santim de uzatıldı. Hayati fonksiyonları normale döndürüldü. Prof. Dr. Alanay "Mohammed'in skolyozu doğuştan değil. Erken başlangıçlı nedeni bilinmeyen skolyoz. Nedeni bilinmeyen skolyozun tüm skolyoz hastalığı içindeki oranı yüzde 75 ve bunların da yüzde 80'i ergenlik döneminde görülüyor. Geri kalan %20si ise küçük yaşlarda başlıyor ve tedavi edilip durdurulamaz ise hayati fonksiyonları etkileyip erken ölüme neden olabilecek ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Daha önce bu kadar şiddetli eğrilikleri birkaç seansdan oluşan ve hastanede uzun süreli yatmayı gerektiren ameliyatlar ile düzeltebiliyorduk ve düzeltme miktarlarımız da sınırlı oluyordu. Oysa şimdi edindiğimiz cerrahi tecrübe ve teknikdeki gelişmeler ile bu ameliyatları tek seansda ve çok tatminkar düzeltme oranlarıyla gerçekleştirebiliyoruz. Mohammed'e yaptığımız tek seanslık ameliyat ile ona ergenliğinde yeni bir beden yeni bir hayat hediye etmiş olduk" diyor. Dr. Alanay bu kadar şiddetli eğrilikleri bile başarı ile tedavi edebilmelerine rağmen skolyozda erken teşhisin ve daha az riskli yöntemler ile tedavinin önemini de vurguluyor.

Annesine yeni halinin fotoğrafını yolladı

Babası Abdulrahman Nemouchi'nin gözlerinden okunuyor mutluluğu. Biricik oğluna yıllardır bulamadıkları şifayı bir Türk doktorun ellerinde bulmaktan son derece mutlu. "Şükran, şükran, şükran, şükran" diyor gözleri parlayarak. Ve bir de itirafta bulunuyor; Türkiye'ye ilk gelişleriymiş bu " Beklentilerinin çok ötesinde bir gerçekle karşılaştığını belirtiyor ve "Hem eşim hem ben minnettarız. Prof. Dr. Alanay oğlumu da bizi de hayata bağladı" diyor. Mohammed ameliyattan bir gün sonra ayağa kalkmaya başlamış. İlk yaptığı şey de kendisinden "iyi haberlerini" bekleyen annesine yeni halinin fotoğrafını göndermek olmuş. Türkiye-Cezayir hattında umut hattı "mutlu son"a ulaşmış yani bir anlamda.

Artık Türkiye'den başka yere tatile gitmek yok

Baba Abdulrahman Nemouchi, bugüne dek birçok Avrupa ülkesine gittiğini ama artık kendileri için tek adresin Türkiye olacağını söylüyor. Türkiye'ye sağlık turizmi kapsamında geldiler, bundan sonra gezmeye, biricik oğullarıyla diledikleri gibi denizden, güneşten faydalanmaya, tarihi ve turistik yerleri doyasıya gezmeye gelecekler. 16 yaşındaki lise ikinci sınıf öğrencisi Mohammed ise derslerine daha sıkı sarılacak artık. Kendi deyişiyle "bugüne kadar aklı hep sırtında olmuş! Arkadaşlarının, kendisini tanıyan-tanımayan insanların onu garipseyen bakışları gitmemiş gözünden hiç." Ama artık derslerine odaklanacak, sosyal hayattan kopmayacak, ileride babası gibi banka memuru olacak. "Yeni beden ve yeni hayat bulduğu" Türkiye ise hayatında hep ikinci adresi olacak.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI