Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Etkinlikler

Curvy Girls Skolyoz Destek Grubu

Bel Fıtığı

Curvy Girls kurucusu Leah Stoltz, Skolyoz Farkındalık Ayı Sağlık Söyleşisi kapsamında 31 Mayıs 2015 günü Acıbadem Maslak Hastanesi'nde bir konuşma yapacak.

 Curvy Girls, kızların güçlenerek lider olmaları, sağlıklı yaşam stili seçimleri yapmaları ve öz saygılarını arttırmaları için karşılıklı destek ve onaylama ile skolyozun duygusal yükünü azaltan, akranların yürüttüğü destek gruplarından oluşan bir ağdır.

Curvy Girls 14 yaşındaki Leah Stoltz tarafından vücut korselerinin, invaziv omurga ameliyatının ve skolyozla ilgili diğer mücadelelerin zorluklarını bilen kızlarla bağlantı kurmak amacıyla kuruldu.

2009 yılında diğerlerine yardım etmesi ve yol göstermesiyle birinci Teen Nick HALO Ödüllerinde yer almasının ardından, Leah’nın grubu küresel hale geldi. Program zorlukların üstesinden gelirken aynı zamanda topluma faydalısı dokunan gençleri onurlandırıyor.

Şimdi tüm dünyadaki kızlar, birbirleriyle arkadaşlık kurup destek olarak Leah örneğini takip ediyor. 

Leah Stoltz; Curvy Girls Skolyoz Destek Grubu’nun kurucusu olarak, skolyoz hastası olma deneyimimi paylaşmak ve bu hastalığı yaşayan öğrencilere günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunlarla başa çıkmaları konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi anlatmak istiyor.

Skolyozun tıbbi durumunun yanı sıra duygusal olarak da çok fazla etkilediğini bilmek onun için büyük önem taşıyordu. Bu rahatsız edici mekanizmayı her gün okulda giymek bazı utanç verici durumlarıyla beraber pek çok insanın düşünebildiğinden daha travmatik olabiliyor. Skolyozlu çocuklar genellikle hastalıklarını arkadaşlarından saklamak için çok uğraşıyorlar ve bu yüzden duygusal stres yaşıyorlar.

Skolyozlu çocuklar genellikle şu sorunlarla karşılaşıyor:     

Vücut görüntüsü ve korseler sebebiyle aniden içine kapanma

  • Korsenin veya vücut deformasyonunun görünebilir olacağı çeşitli durumlardan (Örn; jimnastik dersi, yüzme havuzları, okul dansları ve baloları) kaçınma
  • Ciddi omurga ameliyatlarıyla karşı karşıya kalma korkusu

Skolyozlu öğrencilerin okulda bir dostlarının olduğunu hissetmeleri gerekiyor. Öğrenciye çeşitli yollarla yardımcı olabilirsiniz:

  • Yardım isteyebilecekleri bir kişinin ve korselerini çıkartıp saklayabilecekleri veya muhafaza edebilecekleri bir yerleri olmasını sağlayın. Böylece, arkadaşlarının sorularından uzak kalabilirler;
  • Öğrencinin ihtiyaçları ve derse geç kalma, ilave kitap seti (ağır yük taşımasını azaltmak amacıyla) gibi endişeleri konusunda diğer okul personeli ile konuşun;
  • Sağlık derslerinde skolyoz hakkında konuşulmasını sağlayın; ve
  • Anksiyete, depresyon veya arkadaşlarından uzak kalma belirtileri gösterirse öğrencinin rehberlik servisiyle iletişime geçmesini sağlayın

Okulun skolyoz sebebiyle korse kullanan ve ameliyat olma durumunda olan çocuğa karşı hassas davranması oldukça önemli, öğrencinizi kabullenmeniz ve ona karşı davranışınız dünyalar kadar fark yaratabilecektir.

Bel Fıtığı

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI