Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi
OMURGA HASTALIKLARI ELEKTROTANISAL TESTLER

Elektrotanısal Testler

Elektrotanisal Testler Elektrotanısal testler, en sık elektromiyografi ve sinir iletiminin çalışıldığı bir dizi test grubundan oluşmaktadır. Kas ve sinirleri ilgilendiren birçok hastalık veya yaralanmanın tanısında elektrotanısal testlerden yararlanılmaktadır. Eğer bel, boyun bölgelerinde ağrı; kol ve bacaklarda uyuşma ve/veya güç kaybı gibi yakınmalarınız varsa elektrotanısal testler, sorunun tanımlanmasında hekiminize yardımcı olacaktır.

Elektromiyografi (EMG)

Elektromiyografi (EMG), kaslardaki elektriksel aktivitenin kayıtlanması ve analiz edilmesini sağlamaktadır. Bunun için özel bir bilgisayar sistemi kullanılmaktadır. İstirahat halindeki sağlıklı kasta elektriksel aktivitenin görülmemesi gerekir. EMG esnasında, elektriksel aktivitenin ölçümü için özellikle yakınmalarınızın olduğu kol ya da bacaklarınızdaki kaslara steril, ince bir iğne yerleştirilmektedir. İğnenin yerleştirilmesi esnasında bir tür ağrı ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz. İşlemi yapan hekim öncelikle kasınızın dinlenmesini, ardından kasın fonksiyonuna uygun, kası kasmanızı ister. Hekim, bilgisayar ekranında ortaya çıkan dalgaların şeklini inceler ve sesini dinler. İğne kasınızdan uzaklaştırılırken kısa süreli kanama ve hassasiyet gelişebilir.

Sinir iletimi çalışması

Sinir iletimi çalışması (NCS) sinir fonksiyonlarını değerlendirmek üzere, çoğunlukla EMG ile birlikte uygulanmaktadır. Testi yapan hekim kaslarınızın üzerindeki cilde küçük bir kayıt elektrotu yerleştirir ve bir başka elektrot ile uyarı verir. Sinirinizde hasar varsa gönderilen elektriksel uyarı kayıt elektrotuna daha yavaş ve daha zayıf olarak iletilir. Uyarıcı elektrot, pil çarpması gibi küçük elektrik şokları verir. Bu elektriksel uyarılar vücudunuza zarar vermez.

Elektrotanısal testler en çok hangi hastalıkların tanısı için uygulanıyor?

Testten öncesi ve sonrası bilmeniz gerekenler

Öncelikle vücudunuzda kalp ya da beyin pili varsa, doktorunuzu bilgilendirin. Hamilelik, testlerinin yapılmasına engel değildir. Bu testler bebek ve çocuklara da uygulanabilmektedir. Yine kanamalı bir hastalığınız varsa veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız, bu durumu işlemi yapacak olan hekime bildirmeniz gerekmektedir. Ciltte döküntüler ve enfeksiyon varsa hekiminiz işlemi ertelemek isteyebilir. Testin olduğu gün cildinize yağlı, pudralı ürünler sürmeyin ve mümkünse takı gibi (metal vb.) aksesuarlar kullanmayın.

Testten sonra ise; EMG’den sonra iğne giriş yerinde kanama ve hassasiyet gelişebilir. Bu hassasiyet en geç birkaç günde kaybolur ve işlemin uzun sürede size bir yan etkisi olmaz. Testin raporlanma süresi laboratuvardan laboratuvara göre değişkenlik göstermektedir.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI