Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Intraoperatif Nöromonitörizasyon Ünitesi

İntraoperatif nöromonitörizasyonun amacı ameliyat esnasında hastanın beyin, beyin sapı, kraniyal sinir ve periferik sinirlerden oluşan sinir dokusu fonksiyonlarını korumaktır. Beyin ya da omurilik hasar gördüğünde etkilenen bölgeye bağlı olarak kişi hareket etme, hissetme, duyma ya da konuşma kabiliyetlerini kaybedebilmektedir. Bunu önlemek amacı ile son yıllarda beyin ve omurilik ameliyatlarında intraoperatif nöromonitörizasyon yaygın olarak kullanılmaktadır.   

Nörofizyolojide uygulanan özel teknikler yardımıyla intraoperatif nöromonitörizasyon ekibi uygun hastada, ameliyat esnasında sinir dokularının fonksiyonunu değerlendirebilmekte ve cerrahi girişim nedeniyle gelişebilecek olası bir hasarı girişim sırasında erken dönemde tanımlayarak, cerraha hızlı bir şekilde bilgi verebilmektedir. Bu verilen bilgi doğrultusunda cerrah, çoğu zaman, hastanın sinir dokularının zarar görmemesi için ameliyat stratejisini değiştirebilmektedir. Böylelikle hastanın ameliyat sonrasında saptanabilecek konuşma, hareket, işitme ya da duyu fonksiyonlarındaki hasarın önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Kimlerde intraoperatif nöromonitörleme gereklidir?

İntraoperatif nöromonitörleme hastanın sinir dokularının hasar görmesi açısından yüksek risk içeren ameliyatlarda gereklidir. Beyin ve sinir cerrahisi ve omurga cerrahisi, beyin ve omurilik ameliyatlarında bu hizmetten en sık yararlanan bölümlerdir.

Hastanemizdeki intraoperatif nöromonitörleme ünitesi ekibi nörofizyoloji eğitimi almış ve nörolog ve teknisyenlerden oluşur. Bu ekip hastanın sağlam sinir dokusunun hasar görebileceği yüksek riskli ameliyatlarda cerrahın yanında ameliyata girmektedir.

Intraoperatif nöromonitörleme ekibi ameliyat esnasında cerrah ve anestezist ile yakın işbirliği içinde çalışır.

Ekibimiz:

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar

Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Uzmanlık eğitimini Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tamamlamıştır. 2000 yılından itibaren Acıbadem Sağlık grubunda çalışmaktadır. Intraoperatif Nöromonitörleme eğitimini, SUNY Üniversitesi’ne bağlı St Luke’s Roosevelt Hastanesi/New York’da almıştır ve 2010 yılından itibaren intraoperatif nöromonitörizasyon yapmaktadır. Uluslararası Intraoperatif Nörofizyoloji Derneği’nin (ISIN) 2015 yılından itibaren yönetim kurulu ve eğitim komitesinde yer almaktadır.

Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen

Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Uzmanlık eğitimini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. 2002 yılından itibaren Acıbadem Sağlık grubunda çalışmaktadır. 2007-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Elektrofizyoloji Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. 2012 yılından beri intraoperatif nöromonitorizasyon yapmaktadır. Türkiye Klinik Nörofizyoloji EEG-EMG Derneği ve Uluslararası Intraoperatif Nörofizyoloji Derneği’nin (ISIN) üyesidir.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI