Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Hasta Hikayeleri

İZLANDA’DAN TÜRKİYE’YE "SKOLYOZ YOLCULUĞU"

İZLANDA’DAN TÜRKİYE’YE SKOLYOZ YOLCULUĞU

Sağlık turizminde son yıllarda yaptığı atılımla parlayan yıldız olarak dikkat çeken Türkiye, gerek hekimlerin tecrübesi, gerek en yeni teknolojik cihazlar, gerekse tedavi maliyetlerinin uygun olması dolayısıyla, artık Avrupa’dan gelen kişilere de umut oluyor. Onlardan biri de 16 yaşındaki İzlandalı hasta Maria Arnarsdottir. Günümüzde her 100 çocuktan 3’ünün karşılaştığı, omurganın sağa ya da sola eğrilmesi olarak tanımlanan skolyoz, Maria’nın da kapısını çalınca, ailesi yaptıkları uzun araştırmalar sonucu ameliyat için ABD yerine Türkiye’de karar kıldı. Zira tedavisi ABD’de sayılı birkaç merkez dışında Acıbadem Maslak Hastanesi’nde uygulanıyordu. Ancak ABD’de maliyet çok yüksek idi. Sosyal medyada ve internette yaptıkları araştırmalar kapsamında, skolyoz tedavisi görmüş pek çok kişinin hep Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’ı işaret etmeleri üzerine çok da bilgilerinin olmadığı İstanbul’a doğru yola çıktılar.

Skolyoz hastalığının adını bile duymamışlardı

Yıllardır sporu bir yaşam biçimi haline getiren, dans eden, 6 yaşından 11 yaşına kadar jimnastiğe gidip, 4 yıldır da futbola oynayan Maria, iki yıl önce özellikle koşarken belinde ve sırtında ağrı hissetmeye başladı. Anne ve babası, kızlarını, nefes alırken de ortaya çıkan ağrılar ve omurgasında S şeklinde belirmeye başlayan eğrilik nedeniyle İzlanda’da doktorlara götürdü. Doktorlar kendisine skolyoz tedavisinin klasik cerrahi çözümü olan füzyon (omurganın sabitlenmesi) ameliyatı önerdiler. Ancak füzyon ameliyatına uzak bakan aile önce farklı yöntemlerde umut aradı. “O güne dek skolyoz hakkında hiçbir bilgimiz yoktu hatta adını bile duymamıştık. Skolyoz teşhisi konulduğunda çok endişelendik, korktuk hatta şok olduk” diyen aile, fizik tedavi metotlarına umut bağlayarak Londra’da 4 haftalık Schtorh egzersiz programına yazdırdı Maria’yı. Ancak dertlerine derman olmayınca bu kez ameliyat ve hekim konusunda uzun ve titiz bir araştırma süreci başladı.

Skolyoz tedavisinde ‘füzyonsuz bant ile gerdirme’ yöntemi

Bu yöntem sadece ABD ve Türkiye’de uygulanıyor

Füzyon ameliyatı dışı bir çözüm arayan aile Facebook’ta, benzer şikayetleri olan ve ‘füzyonsuz bant ile gerdirme’ yöntemi ile sağlığına kavuşan pek çok kişi ile görüştü. Yöntem, Avrupa’da uygulanmıyordu. Dünyada son 5 yıldır uygulanan bu yöntem için, iki seçenekleri vardı: ABD ya da Türkiye. Uzun ve titiz araştırmaları sonucu, yöntemin ilk uygulayıcılarından Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın kapısını çaldılar.

'Buradaki doktorumuz Prof. Dr. Ahmet Alanay’ı işaret ediyordu'

Londra’da yaşayan Baba Arnar Arnarsdottir “Geçen yıl ABD’ye bu yöntemi uygulayan hekime gittik ve Maria’nın tedavi için uygun olduğunu söyledi ancak sigortamız bu işlemi karşılamıyordu. ABD’de tedavi çok pahalıydı. Avrupa’daki alternatifleri araştırdığımızda, gerek Facebook’taki ebeveyn gruplarında gerekse internette ve hatta buradaki doktorumuz tarafından hep Prof. Dr. Ahmet Alanay’ı işaret ediliyordu. Kendisiyle görüştüğümüzde tecrübelerine güvenebileceğimizi ve kızımızı sağlığına kavuşturabileceğini hissettik. Üstelik yaklaşımı çok açık ve dürüsttü; bize kendi servisinin pazarlamasını yapmıyor, aksine hastalığı, tedaviyi ve Maria’nın durumunu açıklıkla anlatıyordu” derken, ameliyatın başarıyla geçmesinden duydukları mutluluğu dile getiriyor.

Maria yeniden spor yapabilecek

Skolyozla tanışıncaya dek aslında Türkiye’nin sağlık alanındaki atılımına ve yıldızı hızla parlayan bir ülke oluşuna, insanların tedavi için Türkiye’ye gittiklerine dair de en küçük bir fikirleri yoktu Maria ve ailesinin. Dil ve kültür açısından Türkiye’ye uzak bakıyorlardı ancak Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın sayısız başarısı endişelerini hafifletti, umutlarını artırdı. Güvenleri de boşa çıkmadı. Başarıyla geçen ameliyatın ardından kısa sürede toparlanarak taburcu olan Maria, kendini çok iyi hissettiğini ve evine döndükten sonra spor yapmaya devam edeceğini belirtirken, ailesiyle birlikte “Bu merkez, yapısı ve hizmetleriyle tam anlamıyla zirvede. Üstelik hekiminden hemşire ve personeline herkes çok güleryüzlü; ihtiyaçlarımızı hemen yerine getiriyorlar” sözleriyle dile getiriyorlar duygularını.

İZLANDA’DAN TÜRKİYE’YE SKOLYOZ YOLCULUĞU

'Avrupa’dan da skolyoz tedavisi için geliyorlar'

Prof. Dr. Ahmet Alanay ilk kez 3,5 yıl önce üstelik tam başarı ile uyguladıkları bant ile gerdirmenin, skolyozda çığır açan bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek “Avrupa’da yapılmayan, ABD’de sayılı birkaç merkezde yapılan bu yöntemi ilk kez 3,5 yıl önce uyguladık ve mükemmel bir sonuç aldık. ABD’de de henüz çok yeniydi. Ardından gerekli cihazların ülkemizde geliştirilmesiyle hızla yol aldık. Maria’nın ameliyatı da son derece başarılı geçti. Bant ile gerdirme yöntemi, füzyon denilen, omurganın birbirine yapıştırılması yerine büyümeyi engellemeyen bir yöntem. Gelecekte çok daha yaygınlaşarak skolyoz tedavisinde öne çıkacağını düşünüyorum” diyor. Bu yöntemle yaptıkları ameliyatlarda elde ettikleri başarıları uluslararası kongrelerde sunmaya başladıklarını ve Avrupa’dan da artık tedavi için hasta gelmeye başladığını belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay “Türkiye’nin batıdaki hastanecilik anlayışından çok iyi durumda olduğunu, en yeni teknolojileri ve son derece tecrübeli hekimleriyle ön plana çıkmaya başladığını herkes görmeye başladı. Skolyoz tedavisinde Türkiye artık başarısıyla dünyanın birçok ülkesinden rağbet görüyor” diyor.

Skolyoz tedavisinde bant ile gerdirme yöntemi neler sağlıyor?

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI