Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Miray'ın Omurgası Bantla Düzeldi

Miray Yüzer'e 4 yaşındayken skolyoz (omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliği durumu) teşhisi konuldu. 10 yaşına geldiğinde 27 dereceye ulaşan eğriliği için korse önerildi fakat gün boyu takması gereken korseyi düzenli kullanmakta zorluk çekti. Küçük kız büyüdükçe eğrilik de artıyordu. Öyle ki 5 ay gibi kısa bir zamanda 27 dereceden 37 dereceye çıktı. Bu da akciğer başta olmak üzere iç organlarını tehdit ediyordu. 

Kızının durumuna çare arayan annesinin yolu, Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi'nden Prof. Dr. Ahmet Alanay ile kesişti. Miray'ın, daha önce Türkiye'de denenmemiş bir yöntemle ameliyat edilmesine karar verildi. 

Artık basket bile oynuyor 

3 saat süren ameliyata, Prof. Alanay, dünyada bu ameliyatı ilk yapan Shriner's Children Hospital Beyin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Amer Samdani ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Harsh Grewal birlikte girdi. 

Ve Miray'ın 37 derece olan skolyozu 23 dereceye geriledi. Ameliyatla omurgasına yerleştirilen bant, o büyüdükçe geriliyor ve bu gerilme omurgasının düzelmesini sağlıyor. Miray'ın omurgası gittikçe düzeliyor, rahatça hareket edebiliyor ve o da yaşıtları gibi mutlu bir çocukluk yaşıyor. 

Anne Özlem Yüzer, ameliyat kararı almanın hiç de kolay olmadığını vurgulayarak hislerini şöyle anlatıyor: 

"Eğriliğin arttığını fark ettikçe daha çok üzülüyordum. Ahmet Hoca, dünyada sadece Amerika'daki bir merkezde gerçekleştirilen özel bir ameliyat yönteminden bahsetti. Gerdirme yöntemi olarak adlandırılan bu yöntemle Miray'ın skolyozu, boyu uzadıkça yavaş yavaş düzelecek, büyümesi engellenmeyecek ve akciğer gelişiminde bir sorun yaşanmayacaktı. Türkiye'de bu ameliyatın bir örneği yoktu. O yüzden biraz tereddüt ettik. Şimdi ameliyatın üzerinden 1 yıl geçti. Miray'ın omurga eğriliği 12 dereceye kadar geriledi. Günden güne de düzeliyor. Her türlü sporu rahatlıkla yapabiliyor. Yüzüyor, basket oynuyor ve patenle kayıyor."

'Eski yöntemle büyümesi dururdu' 

Prof. Dr. Ahmet Alanay: Omurgaya yerleştirilen özel polyester bir bant gerdirilerek eğriliği belli ölçüde azaltıyor. Hastamızın boyu uzadıkça da bantın desteğiyle eğrilik günden güne düzeliyor. 

Miray'ın ameliyat sonrası 23 derece olan omurga eğriliği, bir sene sonunda ise 12 dereceye geriledi. Miray 3 günde taburcu oldu. Eski yöntemle bu operasyonu gerçekleştirmiş olsaydık büyümesi engellenecek ve hareketleri kısıtlanacaktı. 

Bu yöntem özellikle ergenlik döneminin başında olan ve eğriliği sırt bölgesindeki çocuklarda özel kemik ölçümleri ile kemik yaşı belirlendikten sonra yapılabiliyor. Maksimum 60 dereceye kadar eğriliklerin tedavi edilebildiği bu ameliyatın öncesinde her çocuk özel değerlendiriliyor. 

Eğer çocuk büyüme döneminin başındaysa eğrilik ameliyat sırasında daha az düzeltiliyor ki büyümesi sırasında eğrilik zaman içinde düzelsin.

Sabah 13.06.2015

Omurga Sağlığı Merkezi

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI