Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Omurga Eğriliğinde Ezber Bozuluyor

Günümüzde skolyoz tedavisinde çok önemli yol kat edildi. Hastalığı tamamen düzeltebilmek mümkün hale gelebildiği gibi, doktor-hasta ilişkisinde de geleneksel yaklaşım sona eriyor. 

Bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, yanlış oturuş pozisyonları, ağır sırt çantaları derken bel ve sırt ağrıları günümüzde artık çocukların da kapısını çalar hale geldi. Üstüne üstlük önlem alınmadığında sadece ağrıyla sınırlı kalmıyor, omurganın yapısını da bozabiliyor. 

ERKEN TANI DURDURUYOR 

Ama 'omurganın sağa ya da sola doğru eğilmesi' olarak adlandırılan Skolyoz'un bunlarla hiçbir ilgisi yok. Zira Skolyoz'un yüzde 80'inin nedeni hâlâ bilinmezken, nedeni bilinen yüzde 20'lik grupta ise doğuştan anomalilerin yanı sıra kas sinir hastalıklarına bağlı ve diğer Skolyoz tipleri yer alıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, doğuştan ola bildiği gibi çocukluk veya ergenlik döneminde de ortaya çıkabilen Skolyoz'da erken tanının, tedavinin şeklini de değiştirmesi nedeniyle, hastalığa yönelik farkındalık yaratmanın çok önemli olduğunu söylüyor. 

HER 100 GENÇTEN 3'Ü 

Toplumda her 100 gençten 3'ünün kapısını çalan Skolyoz'un tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürdüğünü, akciğer, solunum ve kalp problemlerine yol açabildiğim hatta hastayı yatağa bağlı kılabildiğini vurgulayan Prof. Alanay "Henüz ergenlik dönemi geçmemiş çocuklarda eğrilik ilerlediği ve 40 dereceye ulaştığı takdirde cerrahi müdahalede bulunuyoruz" dedi. 

Geleneksel Yaklaşım Sona Eriyor

Prof. Dr. Ahmet Alanay CERRAHİ tedavide ağrısız ve dengeli bir omurga sağlamanın yanı sıra, yaşamsal olası sorunları önlemeyi ve kozmetik olarak en iyi görüntüyü sağlamayı hedeflediklerini belirten Prof. Alanay, "Skolyoz tedavisinde doktorların tek başına karar verdiği ve hastaya tedaviyi dikte ettiği geleneksel yaklaşım artık sona eriyor. Artık doktorun hastaya ve hasta yakınlarına olası riskleri, beklenen faydaları, tedavi alternatiflerini anlattığı, kararları birlikte aldıkları döneme geçildi. Yani tedavi odaklı yaklaşım out, hasta odaklı yaklaşım in" dedi.

Fizik Tedavi, Korse, Bant ile Gerdirme

Skolyozda fizik tedavi, korse ve ameliyat gibi 3 temel tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay, hastalığın tedavisinde son yıllarda çok önemli gelişmeler sağlandığına dikkat çekerek "Bant ile gerdirme (veya bant ile yönlendirme) yöntemi en yeni ameliyat yöntemi. Dünyada ABD'deki tek bir merkezden sonra ilk olarak kliniğimizde uygulandı" dedi. 


Akşam 24.12.2015

Omurga Sağlığı Merkezi

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI