Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Omurga Sağlığı Semineri Yapıldı

Toplantıda, çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen eğrilik ve kamburluk ile ilgili erken tanı ve tedavinin önemine değinildi. Kamburluk hakkında bilgi veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Reyhan Çeliker, omurga sağlığını korumanın birinci yolunun iyi bir duruşa sahip olmaktan geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Çeliker, şöyle konuştu: ´Her yaşta duruşu düzeltmek mümkün. Germe ve güçlendirme egzersizlerinin yanı sıra yüzme, plates ve yoga gibi sporların duruş üzerinde olumlu etkileri oluyor. Çocuklarda çanta kullanımında çanta sapları çok önemli biri aşağıda diğeri yukarıda olmamalı. Yine aynı şekilde lap top kullanırken bizler ve çocuklar yanlış pozisyonda bilgisayar kullanıyoruz. Yatarak bilgisayar kullanılmaz bunlar yanlış oturma pozisyonları." Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay da, eğriliğin gelişme çağındaki çocuklarda ilerleme riski nedeniyle erken tanının büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

En sık ergenlik çağında ve daha çok kız çocuklarında görülen eğrilik ve kamburluğun, kontrol edilemeyip ilerlediği zaman kalp ile akciğerde hasar bırakabileceğini belirtti.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI