Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi
OMURGA HASTALIKLARI OMURGA STRES KIRIĞI

Omurga Kırıkları

Omurga Stres Kırığı

Omurga Stres KırığıOmurga, omur denilen birbirine bağlı bir seri kemikten oluşur. Erişkin insanların yaklaşık %5'inde, bel bölgesinin en altındaki omurların üst ve alt eklemlerini birleştiren kemik kısmında gelişimsel bir kırık olabilir. Bu kırık, omurun bir veya iki kenarında birden olabilir. Genellikle çok hareketli olan bel bölgesinin alt omurlarındaki aşırı yüklenmeye bağlı oluşan "stres kırıklarıdır". Bu kırıklara omurga stres kırığı (spondilolizis) denir. (şekil-1)

Bu bölgenin çok hareketli olması nedeniyle de oluşan omurga stres kırığı çoğu zaman iyileşmeyebilir. Ancak bu kırıklar genelde ergenlik çağında ağrıya neden olurken; erişkin çağlarda ciddi sorun yaratmayabilir.

Bazı hastalarda ise kırık nedeniyle üstteki omurlar alttaki omurgaya göre öne kayabilirler. Bu duruma da "bel kayması" ya da "spondilolistezis" denir. Spondilolistezis kayma miktarına bağlı olarak daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu tip kırık nedeniyle olan bel kaymaları tıp dilinde "istmik spondilolistezis" diye adlandırılır ve genellikle L5 omurun S1 omur üzerinde kayması şeklinde görülür.

Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların %5 ila 10'unda bel kayması olduğu tespit edilmiştir. Bel kaymasının diğer bir türü ise omurga ve çevresindeki bağ dokularında, yaşlanma sonucu meydana gelen yıpranma nedeniyle genellikle 40 yaş üstünde görülen bel kaymasıdır. Bu sorun, tıp dilinde "dejeneratif spondilolistezis" diye adlandırılır. Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması genellikle L4 omurun L5 üzerinde öne doğru kaymasıdır. Bel kaymasına çoğu zaman "dar kanal" da eşlik eder.

Omurga stres kırığının belirtileri nelerdir?

Omurga stres kırıkları (spondilolizis) her zaman klinik belirti vermeyebilir. Bazen başka nedenlerle çekilen bel filmlerinde tesadüfen ortaya çıkabilir. Eğer klinik bulgu var ise bunlar, bel ağrısı, kaba etlerde ağrı, bel kaslarında gerginlik ve daha nadiren bacaklarda uyuşma, ağrı (siyatik ağrısı) ve ayaklarda kuvvet kaybı şeklinde ortaya çıkabilir. Ağrılar genellikle ayakta durma, yürüme ve diğer aktivitelerle artarken, istirahat ile azalır.

Omurga stres kırığında tanı nasıl konur?

Doktor, şikayetleri dinleyerek muayeneyi yaptıktan sonra omurga stres kırığı veya omurga stres kırığına bağlı bel kaymalarından şüphelenirse film isteyecektir. Ancak düz filmlerde omurga stres kırığı (spondilolizis) görülemeyebilir. Bu durumda doktorunuz halen kırıktan şüpheleniyorsa sintigrafi ve/veya BT isteyebilir. Eğer bu tetkiklerle kırık tespit edildiyse, tedavi planlaması için MR’ı gerekli görebilir. Ayrıca kayma, bacak ağrısı veya uyuşma olan hastalarda omurilik ve sinirleri değerlendirmek için yine MRG gerekli olabilir. Eğer istmik spondilolistezisiniz var ise kaymanın miktarına göre 1. dereceden 4. dereceye kadar şiddeti belirlenecektir.

Dejeneratif spondilolistezis tanısı için de düz grafiler ve MR tetkiki ile değerlendirme yapılacaktır. Bu tip bel kaymasında genellikle sintigrafi ve BT ye gerek olmayabilir.

Omurga stres kırığında tedavi yöntemleri nelerdir?

Şikayetleriniz sadece bel ağrısıysa ve kayma miktarınız şiddetli değilse, doktor muayene ve tetkiklerde ciddi bir sinir baskısı ve etkilenme görmez ise, ilk seçilecek tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler, istirahat, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı olabilir.

Ağrılarınız devam ederse seçilebilecek diğer bir yöntem kırık bölgesine ve omurları bağlayan eklemlere (faset eklemler) yapılacak steroid ve bölgesel ağrı kesici enjeksiyonları olabilir. Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışmasına bağlı bacak ağrısı ve uyuşma varsa epidural veya foraminal injeksiyonlar eklenebilir.

Stres kırığına (spondilolizis) bağlı ağrılar genellikle bu tedaviler ile iyileşir. Ancak bu hastalarda kırığın tamamen kaynaması her zaman olmayabilir. Ağrı geçtikten sonra kırığın kaynamaması tehlike yaratmaz. Genellikle bu hastalarda ileri yaşlarda şiddetli kayma olması pek beklenmez. Yine de bu hastaların zaman zaman radyografik tetkiklerle takibi gerekebilir.

Omurga stres kırığında cerrahi tedavi ne zaman gerekebilir?

Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile yakınmaları geçmeyen hastalarda cerrahi tedavi gerekli olabilir. Aynı zamanda kayma nedeni ile omurilik baskısı varsa ve bu da ciddi nörolojik bozukluğa (düşük ayak, idrar kaçırma) neden oluyorsa erken cerrahi ile müdahale de gerekebilir

Spondilolizisde iki türlü cerrahi tedavi uygulanabilir. Bunlardan birincisi kırık olan bölgenin tamiridir. Tamir işlemi daha çok 20 yaş altı hastalarda, eğer L5 ile S1 arasındaki diskde yıpranma gelişmemişse uygulanır.

Diğer bir yöntem ise spinal füzyon yapılmasıdır;

İstmik spondilolistezis (kırığa bağlı kayma) ve dejeneratif spondilolistezisde (yıpranmaya bağlı kayma) tercih edilen cerrahi yöntem spinal füzyondur. Aynı zamanda omurilik baskısı varsa bunu rahatlatmak için baskı yapan yerler temizlenir.

Ameliyat işlemi önden veya arkadan ya da her iki taraftan yapılabilir. Tespit materyalleri kullanılabilir. Operasyon sonrası iyi bir rehabilitasyon programı ile iyileşme gerçekleşir.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI