Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Omurgadaki eğriliğe dikkat!

Çocuğunuzun omurgasının düzgün geliştiğinden emin misiniz? Omurgada gelişen skolyoz hastalığı, çocuğunuzun tüm yaşamını etkileyebilir

Omurgamız iyi bir yaşama sahip olmamızın temel dayanaklarından biri. Ancak omurganın sağa ya da sola doğru eğrilmesi, kısaca S şeklini alması diye tarif edilebilen skolyoz hastalığı ile karşılaşan her 100 çocuk ve gençten 3'ü bu temel yaşam kalitesi için mücadele etmek zorunda.

Acıbadem Maslak Hastanesi skolyoz hastalığı hakkındaki  farkındalığı artırmak için 31 Mayıs'ta uzmanların ve skolyozlu kişilerin katıldığı bir etkinlik düzenledi. Tedavi sürecinde ve yeni yöntemlerin anl atıldığı etkinlikte; Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve ravmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay skolyozda erken tanı ve hasta odaklı tedavinin önemini vurguladı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Reyhan Çelikel de, anne babaların çocuklarında bozukluklarına karşı dikkatli olmak konusunda uyardı.

YÜZDE 80'i 10-15 YAŞLARINDA

Skolyoz hastalığı hakkında sorularımızı yanıtlayan

Prof. Dr. Alanay; doğuştan skolyozun hamileliğin 23. haftasında ya da doğumdan hemen sonra anlaşıldığını belirtti. Skolyoz hastalarının yüzde 80'inin ise 10-15 yaş arasında görülen ve nedeni bilinmeyen skolyoz tipine yakalandığını ifade eden Prof. Dr. Alanay,

"Bunlarda erken teşhis önemli çünkü çok sinsi başlayıp yavaş ilerliyor" diye de uyardı.

Prof. Dr. Ahmet Alanay, anne babaların çocuklarında skolyoz olup olmadığını omurgadaki basit belirtilere bakarak fark edebileceklerini söyledi ve bu belirtileri şöyle sıraladı:

• Bir omuzun diğerinden yüksek olması

• Bel simetrisinin bir yanda, bir yanda çıkıntılı olması

• Öne doğru eğilip ellerin değdiği pozisyonda, çocuğun sırtındaki kemiklerde bir asimetri olması skolyozun kesin bulgusu olarak kabul ediliyor.

TEDAVİ SÜRECİNDE YAŞ ÖNEMLİ

Tedavi sürecinde skolyozun hangi yaşta görüldüğünün çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr.  Prof. Dr.

Alanay, hastanın durumuna bağlı olarak değişen aşamaları şöyle anlattı:

"Omurgadaki eğriliğin 15-20 derece olduğu bir skolyozu sadece gözleyerek geçiriyoruz. Bunun 25 dereceye ilerlediğini görürsek korseli tedaviye başlıyoruz. 25-40 dereceleri geçerse ve özellikle kız çocuğu hala adet öncesi dönemde ise artık cerrahi müdahaleye geçiyoruz.

Çünkü biliyoruz ki, bu ilerleyecek ve 80 derecelere ulaşacak. Bu açıdan, daha o yaşlarda aslında geleceği koruyan bir ameliyat yapıyoruz."

DUYGUSAL DESTEK ÖNEMLİ

Etkinliğin özel konuklarından biri, Amerika'da daha 11 yaşındayken skolyozla tanışan Leah Stoltz idi. 77 şubesi bulunan Kıvrımlı Kızlar Grubu - Curvy Girls Scoliosis Vakfı'nın Kurucusu, 22 yaşındaki Leah Stoltz, skolyozda arkadaş desteği ve dayanışmanın rolünü anlatırken, yeni şubelerini Türkiye'de açabileceklerini söyledi.

Anne Bebek Çocuk Dünyası 01.07.2015

Omurga Sağlığı Merkezi

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI