Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Sağlıkta çağ atlatan yöntemler

Sağlık turizminde hızla yol alan Türkiye, yeni tedavi yöntemlerindeki gelişmelerle de dünyanın dikkatini çekiyor. Dokuz ülkeden gelen 60 doktor Acıbadem Maslak Hastanesi'nde Türk hekimlerden Skolyoz hastalığının tedavisinde en yeni yöntemleri dinledi. Omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi şeklinde tanımlanabilen skolyoz, yaşam kalitesini düşüren ve pek çok sağlık sorununa zemin hazırlayan bir hastalık.

Skolyozun dünyadaki en yeni tedavi yöntemlerini uygulamalı olarak öğretmek amacıyla Prof. Dr. Alanay ve Prof. Dr. Özek'in yönetiminde gerçekleştirilen "Çocuk Omurga Deformasyonları" kursuna ilgi büyüktü. ABD'den, beyin cerrahisi ve çocuk omurgası konularında uzmanlığı olan dünyaca ünlü cerrah Amer Samdani'nin de katıldığı kursta, Arap ülkeleri, Rus Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa'dan gelen doktorlar, en yeni teknikleri dinledi.

Çağ atlatan yöntem

Kısaca omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi şeklinde tanımlanabilen bir hastalık olan Skolyoz, her yaşın problemi. Ancak özellikle küçük çocuklarda çok ilerleyici oluyor ve çocukların gelişim çağında olması nedeniyle tedavisi yetişkinlere göre çok daha meşakkatli bir süreci kapsıyor.

Skolyozu sadece şekil bozukluğu olarak da değerlendirmemek gerekiyor. Zira özellikle gelişmekte olan çocuklarda kaburgalar ve göğüs kafesinin şeklini de etkilemesi nedeniyle göğüs kafesi hacmini ileri derecede daraltan ve hayati tehlikeye neden olabilen bir hastalık. Skolyoz tedavisinde son yıllarda umutları artıran birbiri ardına yeni yöntemler devreye giriyor. Türkiye'de Skolyoz tedavisinde çağ atlatıcı bir cerrahi yöntem ilk kez Acıbadem Maslak Hastanesi'nde uygulandı. Bugüne dek sadece ABD'de iki yıllık sonuçları alınmış olan en yeni ameliyat tekniğini Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay ile Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Beyin Cerrahı Prof. Dr. Memet Özek ve ABD'li cerrah Amer Samdani canlı yayınla gerçekleştirdi.

Arap ülkeleri, Rus Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa'dan gelen doktorlar yaklaşık 3 saat süren ameliyatı konferans salonundaki barkovizyondan izledi. 11 yaşında henüz ergenliğe adım atmamış skolyoz hastası bir kız çocuğuna uygulanan ameliyat başarıyla gerçekleştirildi. Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, "Büyümeyi yönlendirerek füzyonsuz skolyoz tedavisi" ameliyatında hastaya omurganın ön tarafından girilerek sadece küçük kesilerle belli olmayacak şekilde omurlara vida yerleştirildiğini belirtti.

Gelinen nokta muhteşem

Nedeni tam olarak bilinmeyen, aynı zamanda doğuştan olan skolyoz hastalığı konusunda bilgi veren Prof. Dr. Alanay, omurga hastalıklarının tedavisi konusunda Türk doktorların çok iyi bir yerde olduğunu belirtti. Prof. Dr. Alanay "Gerek akademik açıdan gerekse ameliyatlar ve kullandığımız cihazların kalitesi açısından dünya genelinde çok iyiyiz hatta birçok Avrupa ülkesinden çok çok daha iyi olduğumuzu düşünüyorum" derken Prof. Dr. Memet Özek de, "Bundan 20-30 sene önce biz kendi bilgilerimizi geliştirmek için yurt dışındaki kurslara katılmaya çalışıyorduk. Hatta asistan olduğumuz için maddi imkansızlıklar nedeniyle katılamıyorduk da. Bugün gelinen noktada birikimlerimizi bu bilgilere muhtaç kişilerle paylaşmak çok büyük haz. Bunun karşılığı yok benim için" diye konuştu. Prof. Dr. Özek, skolyoz tedavisinde gelinen noktayı "muhteşem" olarak değerlendirdi.

"Türk doktorlarından çok etkilendik"

Dünyaca ünlü ABD'li cerrah Amer Samdani de çocuk omurga cerrahisinde Türkiye'de uygulanan sistemin son derece başarılı olduğunu belirtti. Dünyada ilk olarak ABD'de uygulanan ve Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen ameliyat sayesinde skolyoz hastalığında hem çok hızlı bir düzelme sağlanacağını hem de çocuğun vücut hareketlerini sürdürebileceğini vurgulayan Dr.

Samdani, "Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz 60 vakadaki gözlemimiz, yüzde 90'ının çok iyi bir düzelmeyle ameliyattan çıkması ve daha da önemlisi çok daha esnek ve fizyolojik bir omurgaya sahip olarak hareket kabiliyetlerinin arttığıdır" diye konuştu. (Finans Dünyası Dergisi, 01.05.2014)

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI