Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Etkinlikler

Schroth Tekniği

Bel FıtığıSchroth Terapisti Axel Hennes, Skolyoz Farkındalık Ayı Sağlık Söyleşisi kapsamında 31 Mayıs 2015 günü Acıbadem Maslak Hastanesi'nde bir konuşma yapacak.

Uzun bir geleneğe sahip olan Schroth Yöntemi 1921 yılında Katharina Schroth tarafından Almanya’nın doğu bölgesinde bulunan Meissen’de bulundu. 1961 yılında,  Katharina ve kızı Christa Bad Sobernheim’a taşındılar ve 1983 yılında kendi klinikleri olan “Katharina Schroth Klinik”i kurdular.

Katharina 1985 yılında hayatını kaybetti ve Christa annesinin çalışmalarını sürdürerek ortopedik nefes tedavisini ilerletti. 1972 yılında, 3 boyutlu skolyoz tedavisinin prensipleri konusunda bir ders kitabı yayınladı. Schroth Yöntemi, Almanya’da skolyoz tedavisinde en çok tanınan konservatif, egzersize dayalı yaklaşım haline geldi.

Almanya’dan fizyoterapistler gelerek eğitim aldı ve kendi ayaktan hastalarında bu yöntemi uyguladılar. Yöntemin kullanımı bu şekilde yayıldı ve hastalar ameliyatsız ve “breyzsiz” skolyoz tedavi yöntemini öğrendi. Alman sağlık sisteminin bu tür tedavilerin masraflarını kapsamasıyla çocuklar ve yetişkinler 4-6 hafta kalmak üzere kliniğe gelmeye başladılar. Zamanla hastaların skolyozla başa çıkmasına ve sosyal hayata katılmalarına olanak sağlayan yoğun rehabilitasyon programları halinde daha fazla yöntem bilinmeye başlandı.

Günümüzde breyzler, Asklepios-Katharina Schroth Kliniğindeki yatan hasta rehabilitasyonu ortamının bir parçası. Alman sağlık uzmanı Asklepios 1995 yılında kliniği ve onunla birlikte “Schroth Yöntemi” marka adını ve Katharina Schroth tarafından geliştirilen “3 boyutlu skolyoz tedavisini” kullanma hakkını ve sorumlulukları satın aldı.   

1986 yılında faaliyete başlayan tipik Schroth eğitim kurslarında sertifika sürecini tamamlayan fizyoterapistler “Schroth Terapisti” unvanını alıyor ve “Schroth Terapistleri Listesi”ne kaydoluyorlar. Almanya’da şu anda 2300’ün üzerinde aktif Schroth Terapisti bulunuyor.

Yöntemin Almanya sınırlarının dışında yayılması 20 yıl önce Dr. Rigo ile İspanya’da başladı, ardından Avusturya, İsrail, Birleşik Krallık ve ABD’ye yayıldı. 2008 yılından beri Almanya’da İngilizce kurslar da yapılıyor. Günümüzde, Litvanya, Estonya, Macaristan, Güney Kore, Tayland ve ABD’de kurslar mevcut. Bu uluslararası kursları bitirdikten sonra terapist, “Uluslararası Sertifikalı ve Yetkili Schroth Terapistleri Listesi” ne kaydediliyor.

Schroth Yönetiminin Temel Öğeleri

Skolyoz hastalarının proaktif başa çıkma stratejileri geliştirmeleri için hastalık hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu bilgi, riskin doğru bir şekilde değerlendirilmesinin zor olduğu <25°Cobb skolyozlu olgunlaşmamış çocuklar söz konusu olduğunda bile ilerleme riski hesaplamasını içermelidir.

Fizyoterapistler ve doktorlar, postural özelliklere, özel egzersizlerin uyarlanmasına, özel hareketlere ve yüksek standartlı korselere dair radyolojik ve klinik değerlendirme, patolojik mekanizma, skolyozun belgelendirilmesi ve skolyoz yönetimi hakkında spesifik bilgilere sahip olmalıdır. 

Tedavisi

Tedavi hem bireysel hem de grup halinde olabilir. Temel hedefler tipik skolyoz özelliklerinin belirlenmesi ve normal postural duruşun onarılması, statik-dinamik postural kontrolün ve dengenin sağlanmasıdır.

Tedavinin diğer hedefleri, korse takılması ve ameliyat gereksinimini ortadan kaldırmak amacıyla ilerlemenin yavaşlatılması veya önlenmesidir.

Tedaviye ayrıca, hastaların evde bir egzersiz programı uygulamasını sağlamak, teşvik etmek ve günlük faaliyetlerinde postural değişiklikler yaratmak amacıyla Schroth’un bilinçli postür prensiplerine uygun şekilde skolyoza özel alıştırmaların ve nefes tekniklerinin öğretilmesi de dahildir.

Axel Hennes

Katharina Schroth tarafından bulunan Schroth Terapisi, 1990 yılından itibaren bugünkü versiyonu temel olarak uzman fizyoterapistler Axel Hennes ile Udo Roevenich’ten etkilenmiştir.

Axel Hennes, Almanya’da çocuklar ve yetişkinler için yatan hasta yoğun rehabilitasyon merkezi olan Asklepios Katharina-Schroth-Kliniği’nde uzman terapisttir.

Katharina Schroth’a göre Axel Hennes Schroth 3D Skolyoz Tedavisinde Uzman Eğitmendir.

Axel Hennes’in katılmış olduğu Uluslararası Schroth Uzman Eğitmen kursları:

Bad Sobernheim (Almanya)
Bangkok (Tayland)  Mahidol Üniversitesi
Daejeon (Güney Kore) Konyang Üniversitesi
New York (ABD)  Hunter College (NY Üniversitesi)

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI