Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Basın

Skolyoz Ameliyatındaki En Yeni Yöntem

Skolyoz ameliyatında kullanılan en yeni yöntem, Türkiye'de ilk kez Acıbadem Hastanesinde gerçekleşti. Acıbadem Hastanesi açıklamasına göre, bugüne dek sadece yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanan ameliyat tekniği Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildi. Skolyoz hastası 11 yaşında bir kız çocuğu, Acıbadem Maslak Hastanesi'nde en yeni yöntem ile ameliyat edildi. Ameliyatı, Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Beyin Cerrahı Prof. Dr. Memet Özek ve bu en yeni tekniğin ilk uygulayıcılarından ABD'li Dr. Amer Samdani gerçekleştirdi. Omurganın eğrilen kısmının gelişmesini yavaşlatarak diğer kısımla eşit gelişmesi sağlanan yöntemde, başarı oranı yüzde 90 olarak ifade ediliyor. Hasta, ameliyat sonrası çok daha esnek bir omurgaya sahip olabiliyor.

Bugüne kadar sadece ABD'de iki yıllık sonuçları alınmış olan en yeni ameliyat tekniğini, Prof. Dr. Alanay ile Prof. Dr. Özek ve ABD'li cerrah Samdani canlı yayınla gerçekleştirdi. Çeşitli ülkelerden gelen doktorlar, yaklaşık 3 saat süren ameliyatı konferans salonundaki barkovizyondan merakla izledi. Bu arada 9 ülkeden gelen 60 doktor, Acıbadem Maslak Hastanesi'nde Türk hekimlerden Skolyoz hastalığının tedavisinde en yeni yöntemleri dinledi. Skolyozun dünyadaki en yeni tedavi yöntemlerini uygulamalı olarak öğretmek amacıyla Prof. Dr. Alanay ve Prof. Dr. Özek'in yönetiminde, "Çocuk Omurga Deformasyonlan" konulu bir kurs gerçekleştirildi. ABD'den, beyin cerrahisi ve çocuk omurgası konularında uzmanlığı olan dünyaca ünlü cerrah Amer Samdani'nin de katıldığı kursta, Arap ülkeleri, Rusya ve Doğu Avrupa'dan gelen doktorlar, en yeni teknikleri dinledi ve gösterilen slaytlardan fotoğraflar çekerek notlar aldı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Alanay, "Büyümeyi yönlendirerek füzyonsuz skolyoz tedavisi" ameliyatında hastaya omurganın ön tarafından girilerek sadece küçük kesilerle belli olmayacak şekilde omurlara vida yerleştirildiğini belirtti.

Dokuz Sütun (İstanbul) 14.04.2014

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI