Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi
OMURGA HASTALIKLARI SKOLYOZ

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın, sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelir ve farklı yaşlarda ortaya çıkabilir.

Toplumda yaklaşık %2 ila 4 oranında görülen skolyoz doğuştan gelebileceği gibi, çocukluk ve erişkinlik çağlarında da oluşabiliyor. Skolyoz kız çocuklarında 10 kat fazla görülüyor. 10 yaş civarlarında skolyozun erken teşhisi, tedavi süreci için büyük önem taşıyor.

Çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilen skolyozun tedavisi için korse tedavisi ve cerrahi seçenekler kullanılıyor.

Skolyoza neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Ağır çanta taşımanın, yapılan spor türünün veya kötü duruşun skolyoza neden olduğunu gösteren bir kanıt yok. Genetik yatkınlığın neden olabileceği düşünülüyor. Skolyozdan korunmak için alınabilecek önlem bulunmuyor. Ancak skolyozun erken teşhisi, tedavi süreci için önemli.

Düzenli egzersiz, sırt kaslarını güçlü tutma, kondisyonu artırma ve daha fit olma skolyoz takibinin ve tedavisinin hemen her basamağında yer alan vazgeçilmez öğeler.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI