Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi
OMURGA SAĞLIĞI SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

Skolyoz tedavi edilebilen bir hastalık mı?

Skolyoz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kalsiyum eksikliği skolyoza neden olur mu?

Kalsiyum eksikliği skolyoz yapmaz.

Kötü duruş skolyoza neden olur mu?

Kötü duruş skolyoz yapmaz.

Ağır okul çantası ya da çantayı hep aynı omuzda taşımak skolyoza neden olur mu?

Ağır okul çantalarını taşımak ya da çantayı hep aynı omuzda taşımak skolyoz yapmaz. Ancak çocuklarda bel yıpranmasını ve ağrısını engellemek için vücut ağırlığının %5’inden fazla ağırlık taşınmaması önerilir.

Adölesan idiopatik skolyoz sırt ve bel ağrısına neden olur mu?

Adölesanlarda skolyoz genellikle ağrı kaynağı değildir, ama lomber (bel) bölgede yerleşen şiddetli skolyozlarda bel ağrısı görülebilir. Erişkin skolyozlarında ise sırt ve bel ağrısı olabilir.

Korse tedavisi skolyozu tamamen düzeltir mi?

Korseler omurgayı dümdüz yapmaz.

Skolyoz ameliyatı olacağım ve sigara içiyorum, bir sorun olur mu?

Skolyoz ameliyatı veya füzyon gereken herhangi bir omurga ameliyatında nihai sonuç kemik iyileşmesidir. Sigara içmek kemik iyileşmesini kötü etkiler. Dolayısıyla omurgada füzyon, yani kemik iyileşmesi gereken herhangi bir ameliyat olacak kişilerin sigara içmeyi bırakmaları tavsiye edilir.

Sırtımda titantum implant var, bu implantlar paslanır mı? Vücut tarafından atılır mı? Havaalanlarında güvenlik dedökterlerini alarma geçirir mi?

Kullanılan titanyum implantlar (enstrümentasyon) havaalanlarındaki metal detektörleri alarma geçirmezler, paslanmaz ve vücut tarafından atılmazlar.

Gebelik skolyozun artışına neden olur mu?

Gebelik skolyozun artışına neden olmaz.

Skolyoz ameliyatı olmam doğum yapmamı etkiler mi?

Ameliyat doğum yapmayı etkilemez.

Omurgadaki şekil bozuklukları (skolyoz-kifoz) kalıtsal mıdır? Çocuklarımda, kardeşlerde, torunlarda görülebilir mi?

Omurgadaki şekil bozuklukları kalıtsal bir hastalık olabilir, ancak kesin kanıt yoktur. Şu anki bilgilerimize göre tek başına kalıtsallıkla açıklanamaz. Ancak ailenizde skolyoz hikayesi varsa çocuklarınızın özellikle hızlı büyüme döneminde sırtını gözlemenizde fayda vardır.

Kifoz kimlerde görülür, nasıl engellenir?

Yaşlılıkta ortaya çıkan kifozlar, kemik erimesine bağlı olarak kırıklarla ortaya çıkar. Bunu önlemek için kemikleri sağlam tutmak gerekir. Özellikle menopozdan sonra kemik erimesini engelleyici egzersiz yapılmalı veya ilaç kullanılmalıdır.

Ağır sırt çantası taşımak ve kötü pozisyonda durmak, skolyoz ve kifoza neden olur mu?

Ağır sırt çantası taşımak ve kötü pozisyonda durmanın skolyoz veya kifoz’a neden olduğu düşünülmemektedir. Ancak bunları alışkanlık haline getiren kişilerdeomurgadaki kasların ve eklemlerin yıpranması çok erken dönemde başlayacağı için erken yaşta sırt ve bel ağrısı gibi şikâyetlerin olduğu ve bunların ilerde bel fıtığı gibi problemlere yol açtığı bilinmektedir.

Omurilik tümörleri her zaman tehlikeli midir?

Erken teşhiste, tümör, omurilik ve sinirlere zarar vermeden tanısının konulması çok önemlidir. İhmalle geciken olgularda hastayı kötü etkileyip, geri dönüşsüz felçlere sebep olabilir. Bu yüzden ufak ağrı veya şikâyetlerde ihmal edilmeden doktora gidilmeli.

Boyun fıtığı olanlara egzersiz önerilir mi?

Ağrıların çok şiddetli olduğu dönemlerde egzersiz önerilmez. Şiddetli ağrılar geçtikten sonra egzersizlere başlanmalı. Özellikle boyunluk takan hastalar, boyun kaslarını geliştirmek için egzersiz yapmalıdır.

Kifoz ne gibi şikâyetlere yol açar?

Genç yaşlarda ortaya çıktığında kozmetik sorunu şikayeti olur. Omurga eklemlerinde yıpranmalar olacağı için ağrı şikâyetleri ortaya çıkar. Özellikle akşamları şiddetlenir. Bunun sebebi de düz durmaya çalışan kaslar bir süre sonra yorulur ve ağrı ortaya çıkar.

Cerrahi tedavi sonrası kifoz tekrarlayabilir mi?

Cerrahi tedavi sonrası, yapılan omurgaların birbirine bağlanması işlemi başarılı olmuş ise burada bir daha kifoz tekrarlaması beklemeyiz. Fakat bazı durumlarda ameliyat ettiğimiz yerin aşağısında ilerleyen kifoz olabilir ama bu da son derece nadir gördüğümüz bir durumdur.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI