Acıbadem Maslak Omurga Sağlığı Merkezi

Hasta Hikayeleri

Üç kızın skolyoz yolculuğu

Üç kızın skolyoz yolculuğu

Zeynep, İklim ve Rana… Erken teşhisin hayat kurtardığı kızlar… Erken teşhisle pek çok hastalığın üstesinden gelinebiliyor. Bunlardan biri de çoğumuzun farkında bile olmadığı skolyoz hastalığı. Vücudun yana doğru eğriliği olarak tanımlanan skolyoz, ülkemizde her 100 çocuktan 3’ünün kapısını çalıyor. İşte onlardan üçü de Zeynep, İklim ve Rana.

Zeynep artık paten kayabiliyor

Zeynep 9 yaşına geldiğinde eğriliği az da olsa, kendisi de bir skolyoz hastası olan dayısının dikkatini çekiyor. Anne babasına endişesini bildirmesiyle hemen doktora gidilerek korse tedavisine başlanıyor ancak nafile; eğrilik 16 dereceden kısa sürede 37 dereceye ulaşıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay ‘bant ile gerdirme’ yöntemiyle ameliyat ediyor Zeynep’i. Başarılı geçen ameliyatın ardından Zeynep, 10 gün içerisinde iyileşip okuluna dönerken “Paten kayabiliyorum, koşup oynayabiliyorum, korsedeki gibi hareketlerim hiç kısıtlanmıyor, istediğim gibi hareket edebiliyorum” sözleriyle dile getiriyor mutluluğunu.

Skolyoz tedavisinde korse yerine bant

Prof. Dr. Ahmet Alanay, Zeynep’in ameliyatında çok iyi sonuç aldıklarını belirterek “Füzyon işlemi ilerleyen skolyoz vakalarında hep hayat kurtarıcı olmuştur ve halen tedavide altın standartdır. Ama sonuçta yapıldığı bölgede hareketi kısıtlayıp 12 yaşından önce yapılınca da göğüs kafesi gelişimini etkilemektedir. Yapıldığı yaşa bağlı olarak da boy uzamasını az ya da çok etkileyebilir. Bu nedenle yıllardır füzyonsuz büyümeyi durduran yöntemlere alternatif arayışımızdır. Zeynep ise henüz 10 yaşındaydı ve eğriliği hızlı ilerleme gösteriyordu. Bugün uygun bir korsenin, kullanan her iki kişiden birinin eğriliğinin cerrahi sınıra ulaşacak kadar artmasını engellediğini biliyoruz. Fakat Zeynep’te korse etkili olmadı henüz 10 yaşında iken eğriliği cerrahi sınıra ulaştı. Büyüme ve akciğer gelişiminin kısıtlanmaması için en az iki yıl daha ameliyatı ertelemek eğriliğin daha büyük derecelere ulaşmasına neden olacaktı. Ailesi ile kapalı yöntemle skolyoz ameliyatına karar verdik. Ameliyat öncesi 37 derecelik eğrilik 13-14 dereceye kadar düzelmiş durumda. Bant ile gerdirme yöntemi, uygun kişilerde korsenin yerini alabilecek gibi görünüyor” diyor.

İklim’in omurgasıyla birlikte psikolojisi de düzeldi

12 yaşındaki İklim’in de hızlı ilerleyen skolyoz hastalığı vardı. Annesi Seminay Kalender geçen yıl kızının sırtının sağ tarafında şişlik fark etti. Yapılan kontrolde sırtında ve belinde skolyoz olduğu ortaya çıktı; üstelik altı ay içinde eğrilik hızla artarak 46 dereceye kadar ulaştı. Prof. Dr. Ahmet Alanay, bant ile gerdirme yöntemi sayesinde İklim’de de mükemmel sonuçlar aldıklarını, sistemin mükemmel çalıştığını belirterek, eğriliğin takipte yedinci ayda 46 dereceden 17 dereceye kadar gerilediğini söylüyor. ‘Büyümeyi yönlendiren’ bir yöntem olan bu teknik sayesinde, zaman ve büyüme ile eğrilik artacağı yerde azalıyor. Ameliyat öncesi sırt ağrılarından şikayet eden İklim artık ağrılarının kalmadığını belirtirken, omurgasındaki düzelmenin mutluluğunu yaşıyor. Hastalığını anlatırken gözleri dolan İklim, eskiden hep kendisinde kusurlar bulduğunu söylüyor ve “Özellikle sağ kürek kemiğim hayli dışarı çıkmıştı. Görüntümden dolayı kendimi beğenmemeye başlamıştım. Ama artık beni rahatsız eden hiçbir sorunum kalmadı” diyor. Baba Cem Kalender de başarılı geçen ameliyatla sonuçtan çok mutlu olduklarını söyleyerek kızının fiziğinin yanı sıra psikolojisinin de hızla iyileştiğini söylüyor.

Rana ilklerden biri oldu

Skolyozda erken teşhis omurganın daha kolay ve dondurulmasına gerek kalmadan düzeltilmesini sağlıyor. Skolyozu erken teşhis edilerek bunun avantajlarını yaşayan çocuklardan biri de 12 yaşındaki Rana. Annesinin dikkati sayesinde erken yaşta Prof. Dr. Ahmet Alanay’a başvuran Cevher ailesinin umudu boşa çıkmadı. ABD dışında bu yöntemi ilk uygulayan cerrah olan Alanay’ın bant ile gerdirme yöntemi ile ameliyat ettiği ikinci hasta oldu Rana. Prof. Dr. Ahmet Alanay “Rana’nın skolyozunu annesinin dikkati sayesinde erken teşhis ettik. Eğriliğin kısa sürede 46 dereceye ulaşması ve korsenin fayda etmemesinden dolayı bant ile gerdirme yöntemini uyguladık ve çok iyi netice aldık” diyor.

Skolyoz ameliyatında en geçerli yöntem: Füzyon cerrahisi

Prof. Dr. Ahmet Alanay sözlerine şöyle devam ediyor: “Skolyoz eğriliklerini düzeltebilen kanıtlanmış en geçerli yöntem füzyon cerrahisidir. Yıllardır skolyoz için füzyon ameliyatını başarı ile uyguluyoruz. Fakat genç yaşta uygulanan bu ameliyat ile omurgadaki hareketin engellenmesi biz akademisyen cerrahları sürekli yeni yöntemler aramaya ve ‘füzyonsuz’ tedaviler bulmaya yöneltiyor. 2010 yılında bant ile gerdirme yöntemi ile ilgili ilk vaka literatürde yerini aldığından beri umut vaat eden bu yöntemi yakından takip ediyorum. Bugün artık literatürde yayınlanan hasta sayıları ve takip süreleri de arttı ve başarılı sonuçlar bildiriliyor. Benim de deneyimim yöntemin çok etkili olduğu yönünde. Artan farkındalık ve erken teşhis ile uygulanabilen ‘bant ile gerdirme’ hem korseye hem de klasik skolyoz cerrahisine çok iyi bir alternatif.”

Kardeşleriyle oynayabiliyor

Vücudundaki düzelmeden son derece mutlu olan ve gözlerinin içi gülen Rana da, “Korse takarken hiç rahat hareket edemiyordum, rahat yatamıyordum. Ama ameliyattan sonra her şeyi yapabiliyorum, zıplayabiliyorum” diyor. Üç kardeşin en büyüğü olan Rana kardeşleriyle istediği gibi oynuyor, paten kayıyor, yüzüyor. Annesi Sevil Cevher de “Tedavi süresince doktorumuza tam güvendik ve güvenimizde de ne kadar haklı olduğumuzu gördük” diyerek hem mutluluğunu dile getiriyor hem de erken teşhisin büyük faydasını gördüklerini vurguluyor.

Skolyoz tedavisinde ‘füzyonsuz’ dönem

Ülkemizde ilk olarak Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın yaptığı bant ile gerdirme yöntemi füzyonsuz yani omurgada dondurma yapmadan gerçekleştiriliyor. Prof. Dr. Ahmet Alanay, yöntemin kapalı cerrahi ile yapılması sayesinde de klasik ameliyatlardaki uzun ameliyat dikişlerinin yerine koltuk altı ve sırtın yan tarafında sadece üç tane 2-3 cm’lik dikiş izi olduğunu belirterek “Bant ile gerdirme yönteminde eğriliğin dış bükey tarafına vidaları yerleştiriyoruz. Ardından omurgaya yerleştirilmiş vidalardan bandı geçirip gerdiriyoruz ve sıkıştırıyoruz. Böylece çocuğun boyunun uzaması durmuyor ve bizim istediğimiz yöne yöneliyor, iç bükeydeki büyüme ile eğrilik zaman içinde düzelmeye devam ediyor. Çocuğun büyüme potansiyeline göre eğrilik tam düzelebiliyor ya da erişkin hayatta hiçbir tehlike oluşturmayacak çok küçük derecelere geriliyor. Klasik yöntem olan füzyon ameliyatına göre daha az yıpratıcı olması, daha hızlı iyileşme olması ve okula kısa dönemde dönebilme şansı nedeniyle ameliyat için yaz tatili veya sömestr tatili gibi uzun aralıklara ihtiyaç olmuyor” diyor. Prof. Dr. Ahmet Alanay, klasik ameliyatlarda kullanılan sert çubuk yerine kalın bir ipe benzeyen polietilen bant kullandıkları için çocuğun hareketliliğinin hiçbir kısıtlama olmadan devam edebildiğini söylüyor. Bant ile gerdirme yöntemi kapalı ameliyatla yapıldığından kanamanın minimum seviyede olması, iyileşme sürecinin çok kısalması, dikiş izinin yok denecek kadar küçük olması da hastaya ameliyatta ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinde büyük konfor sağlıyor.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Tel: +90 212 304 48 38

YUKARI