Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGA HASTALIKLARI BEL FITIĞI

Bel Fıtığı

Cerrahi tedavi, hastaların ağrısını daha hızlı ve kestirilebilir oranda azaltıyor  ya da ortadan kaldırabilir. Sinir basısı nedeniyle kaybı olan hastalarda sinir iyileşmesini olumlu olarak etkileyebileceği düşünülüyor.

Günümüzde çok sık rastlanan bel fıtığı, omurgalar arasındaki disk ekleminin kenarlarında bir yırtık oluşması ve disk içeriğinin omurilik kanalı içine doğru girerek, bacaklara giden sinirlere bazen de ve omuriliğe baskı yapmasıyla ortaya çıkan bir hastalık.

Nedenleri:

Tam olarak bilinmemekle birlikte ailevi (kısmen kalıtsal), ve aktiviteye bağlı risk faktörleri olduğu düşünülüyor. Sık rastlanan bel fıtığı daha çok nispeten genç hastaların nispeten sağlıklı görünen disklerinde ortaya çıkıyor.

Belirtileri:

Öncelikli iki belirtisinden biri, belden başlayıp diz altına dek uzanan, genellikle tek taraflı ağrı ve bazen nörolojik kayıptır. Ağrı genellikle çok şiddetli oluyor ve hastada ciddi bir yaşamsal işlev kaybı ortaya çıkıyor. Çok nadir bazı durumlarda ise ağrı olmadan hasta nörolojik kayıp ile uzmana başvurabiliyor.

Nörolojik kayıp da değişkenlik gösteriyor: Bazı hastalarda nörolojik hiç kayıp olmayabiliyor. Bazı hastalarda yalnızca muayene ile fark edilebilen hafif bir kuvvet ya da his kaybı ya da hastanın farkına varabileceği kadar ciddi bir kayıp ortaya çıkabiliyor. En uç noktada ise çok nadir görülmekle birlikte nörolojik kayıp, hastanın idrar ve dışkılama fonksiyonlarını bozacak duruma da ulaşabiliyor.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI