Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGA HASTALIKLARI KİFOZ

Kifoz

Kifoz yalnızca küçük çocuklarda değil, yaşlılarda da tehlikeli bir hastalık. Skolyoz genellikle gerçek bir sağlık sorununa neden olmazken, daha az bilinmesine rağmen  kifoz başlı başına hayati tehlike oluşturabiliyor.

Kifoz, omurganın öne eğrilmesi durumudur. Aslında omurga sırt bölgesinde zaten öne eğik (kifotik), bel bölgesinde ise çukur (lordotik) bir görünümdedir. İşte sırttaki öne eğikliğin normalin üzerine çıkması (50-60 dereceden fazla olması) ya da beldeki çukurluğu düzelmesi (15 derecenin altına inmesi) ya da kaybolması durumunda kifoz ortaya çıkıyor.  

Nedenleri:

En sık rastlanan kifoz tipi, ergenlik çağında ortaya çıkan “Scheuermann” ismi verilen bir hastalık. Özellikleri ve seyri olarak ergenlik çağı (adölesan) skolyozuna benziyor. Bazı hastalarda ise doğuştan omurga yapı bozukluklarına bağlı (konjenital) kifozlar olabiliyor. Az rastlanan Scheuermann’ın, son derece önemli sorunlara neden olması nedeniyle çok ciddiye alınması gerekiyor.

Belirtileri:

Skolyoz gibi kifoz da muayene sırasında görsel olarak kolayca tanınan bir hastalık. Kifoz, öne eğilme ile arttığından uzman, muayene sırasından hastadan öne doğru eğilmesini isteyerek hastalığı kolayca teşhis edebiliyor.   

 

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI