Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGAMIZ HAKKINDA

Omurgamız Hakkında

Bir sorun çıkana kadar çok farkına varmadığımız, bizi ayakta tutması dışında işlevi hakkında fazla bilgiye sahip olmadığımız bir organımız omurga… Çoğu zaman okul sıralarında öğrendiğimiz ve bir zincir gibi uzanan halkalardan oluşan görüntüsüyle hatırladığımız omurga, vücudumuzun sessiz kahramanlarından biri. Bedenimizin tam ortasında yer alan, adeta bütün iskeletimizin kendine bağlayan, iç organlarımızı ve içinden geçen sinirleri ve omuriliği koruyan bir bekçi gibi 24 saat iş başında.

Gelin bu organımızı biraz daha yakından tanıyalım;

Omurga, insanın dik durmasını,  hareket etmesini, oturup kalmasını sağlayan önemli bir organ. 32-33 adet omur kemiğinden oluşuyor. Boynumuzda 7, sırtımızda 12, belimizde 5, sakrumda 5 ve koksiks denilen kuyruk sokumunda 3 ya da 4 adet omur kemiği bulunuyor.

Bir zincir gibi uzanan bu kemikleri birbirine bağlayan eklemler ve disk adı verilen omurlar arasındaki yastıkçılar da var.

Omurgamız ne işe yarıyor?

Omurgamızı gövdemizi taşıyan ana kolon gibi düşünebiliriz; üst tarafta bulunan başımızı ve yanda kollarımızı, altta hareket etmemizi sağlayan bacaklar ile birleştiriyor. Ayrıca iç organlarımızın büyük bir bölümünü koruyor. İçinden geçen omurilik ve buna bağlı sinirleri de koruma görevini üstleniyor. 

Bu kadar çok işlevi yerine getiren omurganın sağlıklı olması, genel sağlığımızın korunması için de çok önemli. O yüzden sağlıklı bir omurganın önden ya da arkadan bakıldığında düz olması gerekiyor. Ama yandan görünüşe gelince, düz görünmesi normal sayılmıyor. Ayakta duran kadın-erkek herkesin, sakrum (kuyruk sokumu) kemiğinde kamburluk, belinde çukurluk (lordoz), sırtında kamburluk (kifoz) ve boynunda yine (değişen oranlarda) lordoz mevcut. Bunlar doğal eğrilikler. Ve her birinin işlevi var… İşte bu doğal eğriliklerin beklenenden fazla olması, omurga hastalıklarından birini işaret edebiliyor.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI