Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGA HASTALIKLARI SKOLYOZ CERRAHİSİ

Skolyoz Cerrahisi

Kimlere/hangi durumlarda uygulanır?

Skolyozlarda cerrahi tedavi, ilerlemiş ve belli bir dereceyi geçmiş skolyozu bulunan hastalara uygulanıyor.

Belli bir derecenin (belde 40, sırtta 50) üzerindeki skolyozların iki önemli özelliği bulunuyor:

  1. Genellikle bu derecelerden sonra başkaları tarafından da farkedilebilen kozmetik bir sorun olmaya başlıyorlar.
  2. Hastanın boy büyümesi dursa bile ilerleyebiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

Skolyoz cerrahisinde iki ana uygulama bulunuyor:

Esas olarak, günümüzde implant denildiğinde; omurlara uygulanan vidalar ve daha sonra bunları birleştiren çubuklar (rod) anlaşılıyor. İmplant uygulamalarında; vidalar kemiği tutuyor, düzelmiş pozisyonda yerleştirilmiş çubuklara bağlandıklarında da omurganın çubuğun şeklini alması sağlanıyor.

Büyümesini tamamlamış (kızlarda ilk adetten sonra 2 yıl, erkeklerde ergenlik ses kalınlaşmasından sonra iki yıl) kişilerde her zaman 1. seçenekte bahsedilen uygulama yapılıyor. 8 yaş altı çocuklarda ise mevcut boyları ile böyle bir cerrahi uygulandığında gövdelerinin (boyları değil, gövdeleri) uzaması olumsuz etkileneceği için 2. seçenek uygulanıyor. Sekiz yaş ile ergenlik arası (11 yaş civarı) ise gri bir bölge olarak kabul edildiğinden çocuğun genel gelişim düzeyi ve cüssesi, hangi seçeneğin uygulanacağı konusundaki kararda etkili faktörler olarak ortaya çıkıyor.

Yararları neler?

Skolyoz ameliyatları ciddi ve büyük ameliyatlar olduğu için gerekli doğru zamanda ve doğru şekilde uygulanması çok önemli.  Ameliyat; diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda ve doğru endikasyonlarla hem hastaları sakatlık psikolojisinden kurtarıyor hem de çok ileri eğriliklerde hayat kurtarıcı olabiliyor.

İyileşme süreci:

Çocuk ve genç erişkinlerde skolyoz cerrahisinden sonra (bazı sınırlı istisnalar dışında) standart uygulama şu şekilde yapılıyor:

Beden algısı kişiden kişiye değişiyor!

Skolyoz, 80 dereceye kadar tıbbi olarak bir sorun yaratmıyor. Ancak bu dereceye ulaşmayan skolyozlularda beden algısı sorun haline gelebiliyor. Skolyozun kişide oluşturduğu görüntü, hastanın kendisi ve ailesi tarafından algılanması ve önemsenmesi, çevresindeki insanların algısından farklı olabiliyor.

20-30 derecelik hafif skolyozu olan kişinin ailesi tarafından ya da bir röntgen çekimi sonrasında fark edilmesiyle bazı kişiler, birdenbire kendini sakat ya da çirkin olarak algılamaya başlayabiliyorlar. Bir hafta öncesinden farklı olmayan beden görüntüsünü, teşhis konulmasından sonra sorun olarak değerlendirip, psikolojik olarak rahatsızlık duyabiliyorlar.

Skolyoz, 40-50 dereceyi geçerse dışarıdan fark edilir duruma geldiğinde, beden algısı yine kişiden kişiye değişebiliyor. Görünümüyle barışık kişilerin ameliyat olması gerekmiyor. Ancak bu görünümünden rahatsızlık duyan kişiler, cerrahi yöntemle düzeltilmesini isteyebiliyorlar. Uzmanların “kozmetik” olarak değerlendirdikleri bu cerrahi talebini, kişinin beden algısı olumluya çevirmek açısından önemsemek ve ciddiye almak gerekiyor. Bu 40-50 derecedeki kişilerin cerrahi talepleri, kişinin talebine bağlı olarak değerlendiriliyor.

Ancak orta yaşa yaklaşmış erişkin hastalarda skolyozun derecesi, 40-50 derece olsa bile, ileride kilo almayla birlikte vücut ağırlığının artması, skolyozun ağrı yapmasına neden olabiliyor. Bu yaş grubundaki bazı hastalar da görünümünden şikayetçi olabiliyorlar. Bu hastalar, özellikle ilerde oluşabilecek ağrıya ve olumsuz beden algılarını değiştirmek için erkenden tedavi olmak amacıyla cerrahi yönteme başvurabiliyorlar.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI