Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGA HASTALIKLARI SKOLYOZ TEDAVİSİ

Skolyoz Tedavisi

Uzmanlar skolyozu derecelendiriyor ve tedavi kararları, özellikle çocuk ve ergenlerde bu derecelere göre alınıyor. Derecenin ilerlemesi ve belli bir düzeyi geçmesi, hastalığa tıbbi olarak müdahale edilmesini gerektiriyor.

Genellikle büyüme dönemindeki çocukların, 20-25 dereceye kadar olan skolyozlarında herhangi bir müdahaleye gerek duyulmuyor. 20-25 derecenin üzerindeki eğriliklerde; özellikle küçük çocukların büyüme süreci göz önüne alınarak skolyozunun ilerlemesini engellemek amacıyla korse tedavisi önerilebiliyor. Korsenin amacı, ilerlemenin engellenmesi ya da yavaşlatılması. Korse kullanımı ile eğriliğin düzeltilmesi hedeflenmiyor.

Hastaların bel eğrilikleri 35-40 derecenin, sırt eğrilikleri ise 45-50 derecenin altında kalarak büyümelerini tamamlarlarsa  (kızlarda adet görme sonrası, erkeklerde ses kalınlaşması sonrası iki yıl), skolyozun artık daha fazla ilerlemeyeceği düşünülüyor. Bu yaşlardan sonra korse kullanımı kesinlikle önerilmiyor. Hasta durumundan şikayetçi değilse, yalnızca belirli aralarla takip ediliyor. 

Ancak, hasta durumundan memnun değilse (genellikle sınıra yakın büyüklükteki skolyozlar) ya da çok ileri bir skolyozu varsa, sorunu düzeltmenin tek yolu, cerrahiye başvurmak oluyor. Cerrahi tedavi, büyüyen çocuklara belirlenen sınırı geçmeleri durumunda kuvvetli olarak, büyümesini tamamlamış ama nispeten büyük skolyozu olan hastalarda da isteğe bağlı olarak uygulanıyor. Yani, eğer hasta estetik olarak ciddi bir kaygı hissetmiyorsa, uzmanlar yaşlanmayla birlikte ağrı olabileceği bilgisi vererek  cerrahi müdahale kararını, hastaya bırakabiliyor.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI