Acıbadem Omurga Sağlığı Merkezleri
OMURGA HASTALIKLARI SKOLYOZ

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Skolyoz ameliyatları; gerekli ve endike olduğu diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda hem hastaları sakatlık psikolojisinden kurtarıyor hem de çok ileri eğriliklerde hayat kurtarıcı olabiliyor.

Nedenleri:

En sık rastlanan tipine yol açan etkenin yalnızca genetik olduğunu biliniyor. Yani hastanın çocukken ya da ileri yaşlarda yaptığı ya da yapmadığı herhangi bir şey (düşme, çanta taşıma, spor vb.) skolyozun ortaya çıkmasında önemli faktör olarak kabul edilmiyor. Buna karşın uzmanlar, skolyozun ilerlemesinin bazı faktörlerden etkilendiğini düşünseler de bu, bu görüş, henüz bilimsel olarak ispatlanmış değil.

Belirtileri:

Aile ya da hasta tarafından fark edilen ilk belirtileri, genellikle omurga burulması ile bağlantılı; omurganın tam üzerinde değil, daha çok yan tarafında (sırtta genellikle sağ, belde genellikle sol) lokal bir kamburluk olarak ortaya çıkıyor. Hastanın öne eğilmesi bu burulmayı ve dolayısıyla kamburluğu da arttırdığından, hastanın öne eğilmesi durumunda sırtına bakılarak daha kolay ve erken anlaşılabiliyor.

Site Haritası

İletişim Formu

ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

YUKARI