En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

2 Eş 2 Aşk 2 Hayat


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

2 Eş 2 Aşk 2 Hayat

Eşlerine Böbrekleriyle Hayat Verdiler

Sevgililer Günü'nde 4 çift böbreklerini paylaştı, İstanbul'dan Aygün ile Yalnız, Antalya'dan Soycan ve Bursa'da Geçit çifti en değerli hediye olan sağlıklarını vermenin ve almanın mutluluğunu yaşadı Yarım asırlık aşkına 3 böbreğiyle can verdi 20 yaşında evlenen Soycan çifti ikisi görme engelli, 5 çocuk sahibi oldu.

Arzu Aygün (29) ve Pınar Yalnız (33), hayatlarının baharında böbrek yetmezliği nedeniyle ölümle burun buruna geldi. Eşleri Recep Aygün (32) ve Halil Yalnız (39) ise gözünü kırpmadan böbreklerini eşlerine verdi. Recep Aygün ve Halil Yalnız, eşlerinin böbrek yetmezliği hastası olduğunu evlenirken de biliyordu. Aygün ve Yıldız, eşlerinin sağlıkları kritik noktaya gelince hiç düşünmeden böbreklerini eşlerine verdi. İstanbul'da yaşayan Aygün çifti ile Çanakkale'de yaşayan Yalnız çifti, Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Berber ve ekibinin yaptığı başarılı nakille sağlıkla evlerinin yolunu tuttu.

'En güzel duygu'

Makine operatörü olan Recep Aygün, bir böbreği eşine verdikten sonra kendini çok daha iyi ve sağlıklı hissettiğini belirterek, "O gülsün, iyi olsun, başka bir şey istemem. Bir yanda bir insan gözünün önünde eriyip biterken sen bacak bacak üstüne atıp bekleyemezsin. İnsanın vicdanına dokunması lazım. En güzel duygu eşime can katmak. Delikanlılık her şeyi yapabilmek değil, yüreğini ortaya koymaktır" dedi.

Halil Yalnız ise, "Hep kadınların eşlerine hayat verdiklerine şahit oluyoruz. Hayat yoldaşlığına çıkıyorsanız kadınla erkeğin bir olması lazım. Kadın-erkek değil biz olunmalı. Erkekler de destek vermeli, hayat vermeli" diye konuştu.

'Hayatımı hediye etti'

Eşinin böbreğiyle sağlığına kavuşan Arzu Aygün, "Çevremde çok kişi eşim bana böbreğini verince şaşırdı, erkeklerden böyle bir şey çok görmüyoruz. Bana her zaman her şeyde destek oluyordu, üstüne bir de hayatımı hediye etti" dedi. Genetik geçişli polikistik böbrek yetmezliği hastası olan Pınar Yalnız da "Bu yolculuğa çıkarken 'sağlıkta ve hastalıkta' sözü lafta kalmadı. Biz bir elmanın iki yarısı olduk. Onun doğum gününde benim ona vermem gereken hediyeyi o bana verdi, böbreğini, hayatımı hediye etti" diye konuştu.

Doktorlardan tam puan

Genç çiftin böbrek naklini başarıyla gerçekleştiren Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Berber, vericilere kapalı yöntemle ameliyat yaptıklarını, sadece üç delik ve kasıkta 5-6 santimlik kesi ile böbreği çıkararak alıcılara yerleştirdiklerini söyledi. Berber, "Günümüzde artık erkeklerin de eşlerine böbreğini verdiğine her geçen gün daha fazla rastlıyoruz, bu da sevindirici" dedi.

Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır da "Eskiden olsa bu durumda böbrek nakli yapılamaz diye bırakılabilecek hastalara artık çok gelişmiş yöntemler sayesinde başarıyla organ naklini gerçekleştirebiliyoruz. Her iki hastamızın böbreği de tam kapasiteyle çalışıyor, çiftler son derece sağlıklı. İki hanımın da en büyük şansları hayat arkadaşlarının gerçek hayat arkadaşı olmasıydı. Çok cesur, çok sağlıklı iki adam eşlerine seve seve böbreğini verdi ve hayat hediye etti. Kaçıp gitmek yerine bizzat eşleriyle tek yürek olduklarını, yürekli olduklarını ispat ettiler" diye konuştu.

Milliyet, 14.02.2016
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019