En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Böbrek Nakli Ameliyat Süreci


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Açık Nefrektomi Nasıl Yapılıyor?

Alıcı ve verici nakil öncesi yapılan bütün tıbbi değerlendirmelerden olumlu olarak geçtiyse, böbrek nakli ameliyatına alınıyor. Böbreğin vericiden çıkarılma ve sonrasında alıcıya takılma ameliyatları gerçekleştiriliyor.

Alıcı operasyonu

Böbrek naklinde alıcı operasyonu, 60 yıl öncesinde olduğu gibi, değişmeden günümüzde de aynı şekilde yapılıyor. Böbrek, alıcının sağ veya sol kasığına konuluyor. Pankreas nakli de düşünülen, böbrek yetmezliği olan hastalarda, sağ kasık, pankreas için ayrılıyor, böbrek sol kasığa takılıyor. Diğer hasta gruplarında ise ilk tercih sağ kasık. Hastalara 'J' harfi şeklinde sağ kasıktan, vücudun sağ kısmına doğru uzanan 15-20 cm'lik bir kesi yapılıyor. Böbrek, karın zarının arkasına gelecek şekilde yerleştiriliyor. Atardamar, toplardamar ve idrar yolu bağlantıları yapılıyor. Genellikle operasyondan 3-4 gün sonra alınacak bir dren konuluyor. İdrar bağlantısı yapılırken, idrar yoluna bir stent takılıyor. Bu stentin 3-4 hafta sonra alınması gerekiyor. Bu işlem, hafif bir anestezi ile ameliyathane şartlarında, üroloji ekibi tarafından gerçekleştiriliyor. Operasyon yeri, dikiş veya stapler denilen ufak tellerle kapatılıyor. Bu teller de operasyondan 3 hafta sonra, poliklinik şartlarında alınıyor.

Hasta böbrekler alınıyor mu?

Hasta böbrekler, enfeksiyon ya da kanser riski taşıdığında veya polikistik böbrek vakalarında tercihen nakil öncesi veya nakil sırasında alınıyor. Bu durumların dışında hastanın kendi böbreklerinin alınmasına gerek yok.

Nefroktomi Nedir?

Nefrektomi, böbreğin çıkarılması ameliyatına verilen tıbbi isimdir. Nefrektomi en yaygın kullanılan 2 şekilde; açık ve kapalı nefroktomi olarak gerçekleştiriliyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Organ Nakli Merkezlerinde böbrek nakilleri Tam Laparoskopik yöntem ile uygulanıyor.

Nakil Nasıl Uygulanıyor?

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra vericiden alınan böbrek, koruyucu sıvıdaki işlemi takiben alıcının sağ veya sol kasığına (iliak fossa) yerleştiriliyor. Böbrek naklinden sonra hastanın yeni takılan böbreği reddetmemesi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılıyor. Günümüzde geliştirilen ilaçlar, hastaların önemli bir kısmında başarılı böbrek nakline olanaklı hale getiriyor. Ancak gelecekte daha çok olanağa kavuşulacağı tahmin ediliyor. Yeni ilaçlarla hayvanlardan organ naklinin mümkün olması veya genetik bilimindeki gelişmeler sayesinde yapay organ üretiminin yapılabilmesi gibi...
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
11-2017