En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Hayata Kadavrayla Tutundu


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Hayata Kadavrayla Tutundu

İstanbul'da yaşayan ve bebekliğinde geçirdiği sarılığın siroza dönüşmesi sonucu yaşam mücadelesi veren 21 yaşındaki İbrahim Kara, Bursa'dan kadavradan yapılan karaciğer nakliyle hayata tutundu. Kara, "Aileme de söylemiştim. Birkaç gün sonra 224 ile başlayan telefondan gelen arama ile müjdeli haberi aldık" dedi.

KARA ailesinin 4 çocuğundan en küçüğü olan İbrahim Kara'nın, bebekliğinde geçirdiği sarılık siroza dönüştü. Görüştüğü doktorlar acil nakil olması gerektiğini açıklayınca canlı verici için araştırmalara başlandı. Ancak, uygun canlı verici bulamayan Kara, organ naklinde Bursa'nın önde olduğunu duyduklarından kadavradan nakil sırası için Acıbadem Bursa Hastanesi'ne başvurdu. Bir hafta sonra İbrahim'i yeniden hayata döndürecek telefon geldi. Bir akşamüzeri annesinin ilettiği müjdeyle, yıllar soma ilk kez yüzü gülen İbrahim Kara'ya 56 yaşmda beyin ölümü gerçekleşen ve ismi açıklanmayan kişiden alınan karaciğer, Bursa Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve ekibi tarafından 12 saat süren ameliyatla nakledildi.

Ölümün kıyısından yeniden hayata tutunan İbrahim Kara, organım bağışlayan kişinin fotoğrafını telefonuna kapak resmi yaptığım belirterek, "Kendisine her gün dua ediyo rum. Hayatımın sonuna kadar ne yapsam bendeki hakkını, ailesinin yaptığı büyük fedakarlığı, iyiliği ödeyemem" dedi. Kendisini hayata bağlayacak ameliyatın Bursa'da yapılacağını rüyasında gördüğünü kaydeden İbrahim Kara, "Rüyamı aileme anlatmıştım 224 kodlu bir numaradan aranıyorduk. Birkaç gün sonra da 224'le başlayan numaradan yapılan aramada müjdeli haber verildi" dedi.

BAĞIŞLARIN ARTMASI LAZIM

Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Koordinatorü Dr. Salih Gülten bugüne dek çok sayıda karaciğer nakli yaptıklarını ve bunun mutluluğunu ekip olarak yaşadıklarını belirterek. "Hastalarımızın ve yakınlarının yaşadığı heyecanın aynısını biz de yaşıyoruz. Onların kaderinin bir nakille nasıl değiştiğine tanık oluyoruz.

Ailelerin yaptıkları büyük bir fedakarlık ancak kadavradan bağış oranını yükseltip Avrupa seviyelerine çıkarmamız gerekiyor. Karaciğer hastaları için böbrek gibi diyaliz imkanı bulunmadığından bekleme listelerindeki hastalarımızın çoğunu organ sağlanamadığından 1 yıl içinde kaybediyoruz. Oysaki organ bağışı ile onları yeniden hayata döndürmek mümkün dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Emiroğlu da organ nakli bekleyen milyonlarca hastanın birçoğunun listeye bile giremeden hayatlarını kaybettiklerini belirterek. "Bir insanın öldükten sonra yapabileceği en büyük hediye organ bağışıdır" dedi.

Hürriyet Bursa - 26.03.2015
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019