En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Eşine 40.Yıl Hediyesi Olarak Böbreğini Verdi


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Eşine 40.Yıl Hediyesi Olarak Böbreğini Verdi

Eşine 40.Yıl Hediyesi Olarak Böbreğini Verdi

Acıbadem Bursa Hastanesi’nde Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Üroloji uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ilk böbrek nakli operasyonu, 5 yıldır diyaliz tedavisi gören İhsan Özü’nün tekrar sağlığına kavuşmasını sağladı. 39 yıllık eşi Sabriye Özü’nün bağışladığı böbrek ile hayata yeniden tutunan 56 yaşındaki İhsan Özü “ 39 yıldır evliyiz. Evliliğimin 40. yılına eşimin bağışladığı böbrekle gireceğim. O bana bir böbrek değil, bir hayat bağışladı. Şimdi eşim ve operasyonu gerçekleştiren tecrübeli ekip sayesinde kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.” dedi.

TİP 2 DİYABET BÖBREK YETMEZLİĞİNE YOL AÇTI

Oto tamirciliği yapan İhsan Özü’nün hayatı, tip 2 diyabetin yol açtığı böbrek yetmezliği nedeniyle tehlikeye girmişti. 5 yıl boyunca, haftanın 3 gün diyaliz tedavisi gören İhsan Özü, tedavinin yan etkileri nedeniyle yaşadığı ciddi olumsuzluklara rağmen eşinin böbreğini bağışlaması konusundaki ısrarlı tekliflerini kabul etmiyordu. Ancak böbrek vericisi bulunamadığı için İhsan Özü’nün hayat standardı gün geçtikçe daha da kötüye gidiyordu. Görme yeteneğinin de kaybolmaya başlaması üzerine artık direnmekten vazgeçen İhsan Özü, 39 yıllık eşi Sabriye Özü ile birlikte Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Merkezde yapılan detaylı tetkiklerin ardından eşler arasında doku uyumu olduğu tespit edildi ve böbrek nakline karar verildi.

İLK GÜNDEN İTİBAREN BÖBREĞİMİ VERMEYE HAZIRDIM

Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Üroloji Uzmanı Prof. Dr. A. Bülent Oktay ve ekibi tarafından gerçekleştirilen böbrek nakli operasyonu başarılı geçti. Eşine bir an bile tereddüt etmeden tek böbreğini veren 3 çocuk annesi, 54 yaşındaki Sabriye Özü, operasyonun ardından mutluluğunu şöyle dile getirdi: ”Eşimin diyaliz makinesine girdikten sonra halsizlikten neredeyse kolunu bile kıpırdatamayacak hale geliyordu. Onu böyle çaresiz gördüğümüzde çok üzülüyorduk. Aslında ben daha ilk andan itibaren böbreğimi vermeye hazır olduğumu söylemiştim. Eşim ise bu teklifimi ‘Ben zaten hastayım, bir de sen de sağlığından olma’ diyerek kabul etmiyordu. Ancak yılmadım ve onca yıl sonra nihayet nakil operasyonunu kabul ettirebildim. Biz imza atarken iyi günde de, kötü günde de beraberiz demiştik, bu hayatı beraber kurmuştuk. Eşim tekrar sağlığına kavuşacağı için çok mutluyum.”

TECRÜBELİ EKİP SAYESİNDE SAĞLIĞIMA YENİDEN KAVUŞTUM

Başarıyla geçen böbrek nakli operasyonun ardından İhsan Özü’de “Eşimle biz birbirimizi çok severiz. İlk günden itibaren böbreğini vermekte ısrar etse de kabul etmiyordum. Çünkü ben zaten sağlığımdan olmuştum ve eşimin de sorun yaşamasını istemiyordum. Ancak uzmanlar bana, bu operasyon hakkında detaylı bilgiler verdi. Böylece ‘eşimin sağlığını kaybedeceği’ şeklindeki endişemin yersiz olduğunu anlattılar. İnandım! Buradaki tecrübeli ekip sayesinde operasyonum oldukça başarılı geçti.” dedi.

LAPAROSKOPİK YÖNTEMLE HASTA KONFORU ARTIYOR

Acıbadem Bursa Hastanesi’nde ilk böbrek nakli operasyonunu gerçekleştirilen Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay da “ Eskiden vericilerin böbrekleri açık yöntemle uygulanan operasyonla, uzun kesiler oluşturularak alınırdı. 1995 yılından itibaren uygulanan laparoskopik, yani kapalı yöntem sayesinde böbrekler sadece küçük birkaç kesi ile alınabiliyor. Böylece vericiler açık ameliyatın oluşturduğu komplikasyonlara maruz kalmıyor. Ayrıca tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde artık organ nakli operasyonlarından oldukça başarılı sonuçlar alınıyor ve hastaların yaşam kaliteleri oldukça yükseliyor” dedi.

EN ETKİN TEDAVİ BÖBREK NAKLİ!

Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Oktay, diyaliz tedavisinin yan etkileri nedeniyle günümüzde son dönem böbrek hastalığının en etkin tedavisinin böbrek nakli olduğunu belirterek şunları söyledi:

ORGAN NAKLİ HASTALARINA ÖZEL HİZMET!

Organ nakli konusunda başarılı hizmetlere imza atan Acıbadem Sağlık Grubu, Acıbadem Bursa Hastanesi’nde kurduğu Organ Nakli Merkezi ile daha çok sayıda hastaya hizmet vermeyi hedefliyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kaya Aksoy, “Organ nakli konusunun ne kadar önemli ve hassas bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz. Burdan yola çıkarak Bursa ve çevre illerdeki organ nakli hastalarının ihtiyaçları düşünülerek oluşturulan merkezimizde, hasta güvenliği ve hasta konforu ön planda tutularak hizmet veriliyor.” dedi.

Sağlık ve Yaşam - 01.02.2012
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019