En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Böbrek Nakli Ameliyat Süreci


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Yeni Trend; Laparoskopik Donör Nefrektomi (Böbreğin Kapalı Yöntemle Çıkarılması)

Laparoskopik yöntemle, canlı vericiden böbrek çıkarılması girişimi 1995 yılında ilk tanımlandıktan sonra tüm dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşıyor.

Laparoskopik nefrektomi, kapalı yöntem ya da laparoskopik donör nefrektomi (LDN) gibi isimler verilen yöntem, Acıbadem Sağlık Grubu Organ Nakli Merkezlerinde her vericiye rutin olarak uygulanıyor.

Kapalı Nefrektomi Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Açık operasyon, böbreğin olduğu bölgeye, 15-20 cm uzunluğunda kesilerle yapılıyor. Kapalı operasyonlarda ise bu kesinin yerine vücuda 1 cm'lik bir kesiden sokulan kamera yardımı sözkonusudur.

Laparoskopik nefrektominin dört çeşidi vardır.

Kapalı yöntemde karın içerisine yerleştirilen 1 cm çapında özel bir kamera yardımıyla gerçekleştirilir. Vericiden kapalı teknikle böbrek çıkarılırken ameliyat tamamen endoskopik aletlerle tamamlanabileceği gibi, cerrahın bir elini karın içerisine sokarak (yarı endoskopik, el yardımlı teknik) da yapılabilir. El yardımlı laparoskopik nefrektomi bazı yönleri ile tam laparoskopik nefrektomiden ayrılmaktadır. El yardımlı nefrektomide yapılan göbek altı kesi tam laparoskopik yönteme göre kesinin yeri (göbek altı, orta hat ve uzunluğu 8-10 cm) nedeniyle kozmetik bir problem oluşturmaktadır.

Tam laparoskopik verici nefrektomi ameliyatlarında, küçük ameliyat kesileri karında ağrı oluşturmayacak yerlerden yapılıyor. El yardımlıda ise operasyon yeri daha geniş ve görünür lokalizasyondadır.

Kapalı Nefrektomi Kimlere Uygulanıyor?

Normal şartlarda açık nefrektomi olacak tüm hastalara, kapalı verici nefrektomi ameliyatı uygulanabiliyor. Nadir durumlarda kapalı olarak başlanan ameliyat açık ameliyata döndürülebiliyor.

Kapalı Nefrektomi Riskleri Neler?

Kapalı nefrektomide görülebilecek komplikasyonlar açıktan daha az sayıda ve şiddettedir.

Kapalı Nefrektomi ameliyatlarının riskleri arasında; kanama sebebiyle tekrar ameliyat olmak, dalak ya da bağırsaklarda yaralanma, büyük damarlarda pıhtılaşma, pulmoner emboli (akciğer embolisi) ve az da olsa ölüm riski bulunuyor. Kısacası açık operasyonda görülebilecek riskler daha hafif ve az oranda laparoskopidede görülebilir.

Kapalı Nefrektomi Ameliyatı Sonrasında Süreç Nasıl Yaşanıyor?

Böbrek kapalı yöntemle çıkarıldığında, ameliyat kesileri küçük olduğundan karında ciddi bir ağrı hissedilmiyor. Ağrı az da olsa, hastanın eline, basabileceği bir buton veriliyor ve ağrısı olduğunda kendi kendine ağrı kesici verebilmesi sağlanıyor.

İlk gün yavaş yavaş sıvı gıdalar alınmaya başlanıyor. İlk gün hastanın yürümesi isteniyor. Verici genellikle, ikinci veya üçüncü günde evine gidebiliyor.

Hastanın ameliyat sonrası ilk iki bir hafta 5 kg'dan ağır yük kaldırmaması isteniyor. Aktivite düzeyinizi bu süre içersinde giderek arttırılması öneriliyor. İki haftadan sonra, daha önce yapılan normal aktiviteler tam olarak yapılabiliyor.

Taburcu olduktan bir hafta, bir ay, altı ay ve bir sene sonra kontrole gelinmesi isteniyor.

 

 

 

 

 

 

 
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019