En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Karaciğer Nakli Öncesi


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Karaciğerin Yapısı

Karaciğerin Konumu

Karaciğer, karın boşluğunun üst sağ kısmında, diyaframın (göğüs ve karnı ayıran bir kas tabakası) altında, mide, sağ böbrek ve bağırsakların komşuluğunda yer alır. Karaciğerin alt kısmında safra kesesi bulunur. Karaciğer, yaklaşık 1-2 kilogram ağırlığında ve koyu kırmızımsı-kahverengi bir organdır.

Karaciğerin İşlevi

Karaciğere kan sağlayan iki ayrı kaynak bulunur:

Vücudun kan akımının yaklaşık 500 ml’sine (%13) sahip olan karaciğer, sağ ve sol olmak üzere iki ana lobdan oluşur. Küçük kanallar daha büyük kanallara bağlanarak ana karaciğer kanalını oluşturur. Karaciğer kanalı, karaciğer hücreleri tarafından oluşturulan safrayı, safra kesesine ve onikiparmak bağırsağına (ince bağırsağın ilk bölümü) taşır.

Karaciğerin Fonksiyonları

Karaciğer, kandaki birçok kimyasal maddeyi düzenler ve karaciğerden atık maddelerin taşınmasına yardımcı olan "safra" adı verilen bir ürün salgılar. Mide ve bağırsaklardan çıkan kanın tamamı karaciğerden geçer. Karaciğer bu kanı işler, besin ve ilaçları parçalayarak vücudun geri kalanı için kullanımı daha kolay olan formlara ayırır.

Karaciğer vücuttaki en karmaşık ve metabolik olarak en aktif organdır. 500’den fazla yaşamsal fonksiyon sergiler. Önemli fonksiyonların bazıları şunlardır:

Siroz Kaynaklı Karaciğer Yetmezliği Semptomları

 

 

 

 
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
5-2019