En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Böbrek Nakli Ameliyat Süreci


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Single Port (Tek Giriş) Donör Nefrektomi Nasıl Uygulanıyor?

Single port (tek giriş) donör nefrektomi, böbreğin tek porttan çıkarılması anlamına geliyor. Tek giriş donör nefrektomi, minimal invaziv standart laparoskopik donör nefrektominin bir değişik formu. Standart laparoskopik donör nefrektomide küçük bir kesiden karın içine girilen bir video kameraya (laparoskop) ilaveten 3-4 küçük kesi yapılarak ameliyatı gerçekleştirmek için gerekli olan el aletleri ile giriliyor. Ayrıca böbreği karın dışına çıkartmak için yaklaşık 5-6 cm uzunluğunda başka bir kesi daha yapılması gerekiyor. Halbuki tek giriş donör nefrektomide, tüm bu işlemler tek bir kesiden yapılıyor ve bu kesi çoğunlukla göbek çukuru içinde gizleniyor ve ameliyat sonunda ortalama uzunluğu 4-5 cm oluyor.

Tek Giriş Donör Nefrektominin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde standart laparoskopik donör nefrektomi tekniğinin bir ileri aşaması olan tek porttan (tek giriş) laparoskopik donör nefrektomi tekniği ileri merkezlerde yaygınlaşarak kullanılıyor.

Bu yöntemin avantajı, göbek etrafındaki kesi yerinin 3-4 hafta sonra çok küçük bir iz bırakarak veya tamamen kaybolarak iyileşmesi. Diğer bir avantajı ise, ameliyat sonrası ağrının daha az olması ve daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyulması. Bu teknik özellikle kozmetik kaygısı olan potansiyel vericiler açısından önemli olabilir. Bu sayede vericiler kozmetik ve cerrahi travma açısından daha az sıkıntı çekiyorlar. Daha erken günlük aktivitelerine dönebiliyorlar.

Standart laparoskopik donör nefrektomiye göre bu yöntemin en önemli dezavantajı ise aletlerinin teknolojik olarak daha özel olması ve cerrah için zorluk derecesinin daha yüksek olması. Ama vericideki cerrahi hasarın hemen hemen en aza inmiş olması ve kozmetik açıdan daha iyi sonuç vermesi nedeni ile her türlü zorluğuna rağmen verici adaylarına bu seçeneğin de sunulması gerekiyor. Bu da ancak ileri organ nakli merkezlerinde mümkün oluyor.

Kimler Tek Giriş Donör Nefrektomi Adayıdır?

Standart laparoskopik donör nefrektomi adayı olan her verici aynı zamanda tek giriş laparoskopik donör nefrektomi adayıdır.

Daha önceden karın içi ameliyatı geçirmiş olanlar ile vücut kitle indeksi yüksek olan verici adayları bu yöntem için uygun olmayabilirler.

 

 

 
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
11-2017