En iyi kullanım için javascript kullanımını aktifleştirin.

Böbrek Nakli Öncesi


ACIBADEM, iletişim formlarının kullanımı sırasında talep ettiği bu kişisel bilgileri, site kullanıcılarıyla iletişime geçmek amacıyla kullanabilir. Kullanıcılar bu sözleşme ile kendileri ile kurulacak her türlü iletişime (arama, sms, e-posta vb.) onay vermiş sayılır. Gönderilecek e-postaları almak istemezseniz, dilediğiniz zaman gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan "E-posta listemizden çıkmak için tıklayınız" linkine tıklayarak e-posta üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilirsiniz.

Kapat

Hızlı İletişim

 

Kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Vericinin Bilmesi Gerekenler

Verici adayı ayrıntılı olarak incelenir: Öncelikle hastanın aile ve sosyal öyküsü değerlendirilerek tüm potansiyel vericiler belirleniyor. Alıcı ile A,B,0 kan grubu uyumları açısından verici adayları arasından seçim yapılıyor. Kan grubu uyumu olan verici adaylarında doku tiplendirmesi ve LCM testleri yapılır. Böbrek nakli için uygun verici olduğu saptanan verici adayı kişiye çok ayrıntılı bir inceleme yapılıyor ve böbreğini vermesinin kendisinde bir sorun oluşturup oluşturmayacağı araştırılıyor. En ufak bir şüphe görüldüğünde, verici olmasına izin verilmiyor. Verici adayı ayrıca psikososyal yönden değerlendirilerek verici olmaya hazır olup olmadığı saptanıyor.

Verici bilgilendiriliyor: Seçilen verici hasta ve aile ile birlikte belirleniyor. Verici hazırlıklar ve organ nakli operasyonu konusunda bilgilendiriliyor.

Önce verici ameliyat edilir: Önce verici ameliyata alınıyor, operasyon süresi ortalama 45 dakika – 2 saat arasındadır. Verici operasyonundan 30 dakika sonra alıcı operasyonu başlıyor. Operasyonun eşzamanlı başlamamasının nedeni, böbreğin çıkarıldıktan sonra beklemeden alıcıya takılmasıdır.

Küçük bir kesi izi kalır: Laparoskopik cerrahi yöntemiyle, verici olan kişinin kasık bölgesinde, iç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde yapılan 5 cm'lik bir kesiden böbreği alınıyor.
Websitemizde yer alan bilgiler Acıbadem Hayat Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur. Bu bilgiler tedavi edici amaç taşımamaktadır..
6-2019