HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Amniyosentez Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Hizmetlerimiz
  3. Tanısal İşlemler
  4. Amniyosentez Nedir?
Amniyosentez

Tanısal işlem sınıfında olan bir diğer işlem amniyosentezdir ve bebeğin bulunduğu ortamdan sıvı alma işlemi olarak açıklanabilir.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

Ultrasonografi altında bir iğne yardımı ile bebeğin bulunduğu ortama girilip, sıvı örneği alınması ve bu sıvıda bulunan bebekten dökülmüş hücrelerin hemen ve uzun süreli kültürden sonra incelenmesi ile yapılır. Kesin tanısal test sınıfındadır.

Alınan sıvıdan elde edilen hücrelerden bebeğin kromozom yapısı hem yapısal hem de sayısal olarak genetik incelemeye tabi tutulur. Ek olarak moleküler genetik metodlar ile inceleme detaylandırılabilir.

Amniyosentez Ne Zaman Yapılır?

Teknik olarak genelde gebeliğin 16-22. haftaları arasında uygulanmaktadır. Gerekirse ileri haftalarda da uygulanabilir.

Amniyosentez Riskleri

İşlemin kendisine bağlı kanama, sıvı gelmesi veya düşük olması gibi riskleri barındırmaktadır. Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi'mizde bebeğin bulunduğu ortamdan sıvı alınıp (amniyosentez) genetik inceleme işlemi ve tetkiki gerekli durumda uygulanmaktadır.

Amniyosentez Sonuçları

Amniyosentez işlemi erken ve geç olmak üzere iki başlıkta sonuç verilir. Erken sonuçta en sık görülen anormal kromozomlar araştırılır iken, geç sonuçta 46 kromozomun değerlendirme sonucu verilir.