HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Doğum İşlemleri

  1. Ana Sayfa
  2. Doğum İşlemleri
Doğum İşlemleri

Yüksek riskli gebeliklerde doğumun sağlıklı geçmesi için bazı testler ve önlemler alınmaktadır. Yüksek riskli gebeliklerde doğuma ilişkin riskler şu şekildedir:

  • Bebeğin eşinin önde gelmesi (plasenta previa) durumunda yapılan işlemler
  • Bebeğin eşinin rahim duvarına anormal yapıştığı durumlar (plasenta akreata)
  • Doğumda kanama riski olan anne adayları
  • Doğumda rahim alma riski olan anne adayları
  • İki veya üçüz gebelik doğumları
  • Önceki normal-vajinal doğumunda veya sezaryeninde problem olan anne adayları

Bu durumda yüksek riskli gebelik konusunda uzman olan doktorlar yani perinatologlar, gebelik ve doğum öncesi gerekli önlemleri alarak sağlıklı bir doğum gerçekleşmesini amaçlar.

Normal Vajinal Doğum İşlemleri

Normal Doğum İşlemleri

Normal-vajinal doğum süreci aslında fizyolojik bir süreçtir. Ancak günümüz şartlarında anne ve bebek sağlığı için doğum takibinde bazı ufak müdahalelerde bulunulmaktadır.

Basit müdahaleler olsa da yine de zamanında ve uygun koşullarda yapılması gereken bu tür işlemler son derece önemlidir.

Normal-vajinal doğum belirli bir süreyi kapsayan ve sonu kesin olarak öngörülemeyen bir süreçtir.

Normalin dışına çıkan durumun erken tespiti ve zamanında yapılacak müdahaleler ile normal-vajinal doğumun yeniden harekete geçirilmesi veya doğum yolu ve yönteminin tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi'mizde normal-vajinal doğum eğitimi, takibi ve ağrı kontrollü normal-vajinal doğum hizmeti sunulmaktadır.

Doğum Şekli Riski Belirleme

Normal doğum mu? Sezaryen mi? Risk Belirleme İncelemesi

Anne adayının doğuma yakın dönemde değerlendirilerek normal-vajinal doğuma uygun olup olmadığı veya normal-vajinal doğum şansının ne seviyede olduğu büyük oranda tespit edilebilmektedir.

Bu yöntemde, anne, anne kemik yapısı, bebeğin duruşu, kilosu ve ek özelliklerine göre normal-vajinal doğum olasılığı aileye anlatılmaktadır.

Ek olarak bu incelemede normal-vajinal doğum eğitimi de verilmektedir.

Normal-vajinal doğum eğitimi

Normal-vajinal doğum eğitimi; doğal doğum eylemi ve sonrasında anne adayının yapması gerekenler, nefes egzersizleri, doğum masası, gerekirse doğum kesisi, bebeğin doğumu, göbek kordonunun kesilmesi ve gerekirse doğum dikişinin nasıl yapıldığı gibi tüm doğum sürecinin anlatıldığı bir eğitimdir.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi ile iletişime geçilmesi yeterli olacaktır.

Sezaryan Doğum İşlemleri

Sezaryen İle Doğum İşlemleri

Sezaryen dünyada en çok gerçekleştirilen cerrahi operasyondur. Kolay bir cerrahi işlem olarak görülse de bir ameliyatın taşıdığı tüm riskleri taşımaktadır.

Özellikle üçten fazla sezaryen doğum yapmış anneler doğumda kanama ve hatta rahim alınma riski ile karşılaşabilirler. Bu nedenle yüksek riskli gebelik uzmanları tarafından operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Perinataloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi’mizde bu özellikli girişimler yapılmaktadır.

Riskli Doğum İşlemleri

Doğum süreci bazen anne ve bebek için riskli bir sürece dönüşebilmektedir. Ancak bir grup gebelik eylem öncesinden riskli sınıfa girmektedir.

Bu durumda yüksek riskli gebelik konusunda uzman olan doktorlar yani perinatologlar, gebelik ve doğum öncesi gerekli önlemleri alarak sağlıklı bir doğum gerçekleşmesini amaçlar.

Doğumu da riske sokabilecek ancak kontrol altına alınabilen yüksek riskli gebelikler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Plasenta Previa ve Plasenta Akreate

Plasentanın yerleşim anomalileri bilinen en önemli doğum riskidir. Plasentanın rahim içinde normal yerinde değil, rahim ağzında yerleşmesi plasenta previa’dır.

Plasenta akreata ise plasentanın rahim duvarına anormal yapışması ve ayrılma zorluğu ile ortaya çıkar.

Bu iki durum birarada da meydana gelebilir. Sonuçları çok tehlikeli kanamalardır. Sezaryen sayısı arttıkça görülme sıklıkları da artar.

Bu durumdaki gebeliklerin takibi hakkında bilgi için tıklayınız.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)

Sezaryen sonrası normal-vajinal doğum olasıdır. Ancak belli şartların sağlanması gerekmektedir.

Riskli bir işlem sınıfına giren bu doğum yöntemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.