HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Prostat Büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi) Nedir

 1. Prostat Merkezi
 2. Prostat Büyümesi
Prostat Büyümesi 50 yaşındaki erkeklerin %25’inde, iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğü bildirilmektedir.

Prostat Büyümesi ya da diğer adıyla Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda 50 yaşındaki erkeklerin %25’inde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğü bildirilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yapılan bir çalışmada; Türkiye'de yaklaşık 3,3 milyon BPH hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Prostat, erkeklik hormonu testosterona duyarlı bir organdır. Erkeklik hormonunun üretilemediği ya da direnç görülen bazı durumlarda prostatın büyümediği görülmüştür.

Buna karşılık prostatın en çok testosteron seviyesinin azaldığı yaşlılık döneminde büyüme göstermesi bu konunun tam olarak aydınlatılamadığının göstergesidir.

Prostat Büyümesi (BPH) Belirtileri

Prostat büyürken idrar yolunu tıkayarak idrar akışını engellemeye baslar. Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler görülür.

Prostat büyümesinin belirtileri şunlardır:

 • İdrar akım şiddetinin azalması,
 • İdrarı başlatmakta güçlük yaşanması,
 • İdrar yaparken kesinti olması,
 • İdrarı tam boşaltamama hissi,
 • Sık sık idrara çıkma hissi,
 • Ani sıkışma atakları,
 • İdrar kaçırma,
 • İdrarda çatallanma ve gece idrara çıkma.

Prostat Büyümesi Tanısı Nasıl Konur?

Yukarıdaki şikayetlere sahip hastalar Benign Prostat Piperplazisi - BPH açısından tetkik edilmelidir.

Bu tetkikler sırasında PSA (Prostat spesifik antijen) tahlili, idrar tahlili ve rektal muayene ile prostattaki büyümenin iyi huylu olduğu kesin olarak ortaya koyulmalıdır.

Bunlarda bir anormallik yoksa hasta BPH olarak kabul edilir. BPH derecesini ortaya koymak adına da Ultrasonografi (USG) ve (Üroflowmetri) yapılır. Ayrıca hastanın şikayetlerinin sorgulandığı Uluslararası prostat semptom skoru (IPSS) da kullanılır.

Eldeki bu verilerin tamamı ile BPH’nin derecesi belirlenir. BPH’nin derecesine göre de tedavi şekli değişir, medikal tedavi (ilaç tedavisi) ya da cerrahi tedavi (prostat ameliyatı) kararı verilir.

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat büyümesinin kesin nedeni bilinmemekle beraber en iyi bilinen sebep yaşlanmadır.

BPH’da genetik faktörlerin de etkili olduğu gösterilmiş, ailesinde BPH öyküsü olanlarda daha sıklıkla görüldüğü ispatlanmıştır.

Ayrıca bazı çevresel faktörler ve beslenme ile ilişkisi üzerinde çalışmalar yapılsa da tatmin edici net sonuçlar alınamamıştır.

Özellikle son yıllarda obezite ile BPH arasında ilişkiyi göstermeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Buna göre artmış vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve göbek çevresi ile prostat boyutundaki artışın ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Prostat Büyümesi Nasıl Önlenir?

Kırmızı et, yağ, karbonhidrat, kümes hayvanları ile beslenme prostat büyümesi riskini artırırken sebzeler, çoklu doymamış yağ asitleri, linoleik asit, D vitamini ve düzenli egzersiz BPH riskini azaltmaktadır.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesi durumunda genellikle idrar torbası tam olarak boşaltılamadığından içeride kalan idrar, tekrarlayan enfeksiyonlara ve böbrek fonksiyonlarında kalıcı bozulmaya yol açabilmektedir.

Aynı zamanda BPH sebebiyle görülen şikayetler, hastaların hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. “Prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.”

Prostat büyümesinde (BPH) tedavi yolları şunlardır:

 • Medikal (İlaçla) Tedavi
 • Prostat Ameliyatı
  • Klasik Cerrahi Yöntemler
  • Lazerli Cerrahi Yöntemler

Prostat büyümesinin tedavisinde prostat ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçların, her ilaç kullanımında olduğu bazı yan etkileri vardır.

İlaç tedavisine başlanan hastaların büyük kısmına ilerleyen dönemde prostat ameliyatı gerektiği gösterilmiştir

Prostat ameliyatı;

şeklinde uygulanabilir.

Acıbadem Ankara Hastanesi Prostat Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi’mizde uygun hastalara, kapalı olarak gerçekleştirilen ve tüm prostat boylarına uygulanabilen HOLEP ameliyatı uygulanmaktadır.

Prostat ameliyatı yöntemleri ve lazerli prostat ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Prostat büyümesi (BPH)’nin cerrahi tedavisinde kullanılan lazerli yöntemler nelerdir?

Prostat cerrahisinde lazer yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. GreenLight lazer, thulium lazer, diode lazer ve Holmium lazer BPH cerrahi tedavisinde kullanılan lazer çeşitleridir.

GreenLight ameliyatları nasıl yapılır?

GreenLight ameliyatında prostat dokusu lazer enerjisiyle buharlaştırılır. Prostat dokusu buharlaşarak yok edildiğinden hastadan genellikle patolojik örnek alınamaz.

HoLEP ameliyatları nasıl yapılır?

HoLEP yöntemi "Elektrik enerjisi ile yakma" yerine "lazer ile ayırma" prensibiyle yapılır. Bu yöntem kapalı olarak gerçekleştirilmesine rağmen açık prostat ameliyatına benzer bir metotla prostatın tamamı alınır.

Ameliyat sırasında spinal anestezi yeterli olmaktadır.

Prostat dokusu tam olarak çıkarıldığından hastalığın yineleme riski çok düşüktür.

Prostatın İlaçla Tedavisi – Prostat İlaçları Ne İşe Yarar?

Prostat Büyümesi, diğer adıyla Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) tedavisinde kullanılan bazı prostat ilaçları mevcuttur:

Alfa reseptör blokörleri, 5- alfa-redüktaz inhibitörleri ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleri BPH tedavisinde kullanılan prostat ilaçlarıdır. Farklı etki mekanizmalarına sahip olan bu ilaçlar bazen bir arada da (kombine) kullanılabilir.

Fakat her ilaç kullanımda olduğu gibi prostat büyümesinin ilaç tedavisinde kullanılan bu ilaçların da bazı yan etkileri mevcuttur.

Prostat ilaçları sıklıkla tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve meni gelişinin azalması(retrograd ejekülasyon) gibi şikayetlere sebep olur. Ayrıca ilaç tedavisine başlanan hastaların büyük kısmına ilerleyen dönemde prostat ameliyatı gerektiği gösterilmiştir.