HIZLI RANDEVU & BİLGİ TALEBİ

Prostat Büyümesi - BENİGN PROSTAT HİPERPLAZİSİ (BPH)

  1. Prostat Merkezi
  2. Prostat Büyümesi ve Tedavisi
Prostat Büyümesi ve Tedavisi 50 yaşındaki erkeklerin %25’inde, iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğü bildirilmektedir.

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), halk arasında iyi huylu prostat büyümesi olarak bilinen bir hastalıktır. Yapılan çalışmalarda 50 yaşındaki erkeklerin %25’inde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğü bildirilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yapılan bir çalışmada; Türkiye'de yaklaşık 3,3 milyon BPH hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Prostat, erkeklik hormonu testosterona duyarlı bir organdır. Erkeklik hormonunun üretilemediği ya da direnç görülen bazı durumlarda prostatın büyümediği görülmüştür. Buna karşılık prostatın en çok testosteron seviyesinin azaldığı yaşlılık döneminde büyüme göstermesi bu konunun tam olarak aydınlatılamadığının göstergesidir.

Prostat büyümesinin kesin nedeni bilinmemekle beraber en iyi bilinen sebep yaşlanmadır.

BPH’da genetik faktörlerin de etkili olduğu gösterilmiş, ailesinde BPH öyküsü olanlarda daha sıklıkla görüldüğü ispatlanmıştır.

Ayrıca bazı çevresel faktörler ve beslenme ile ilişkisi üzerinde çalışmalar yapılsa da tatmin edici net sonuçlar alınamamıştır. Özellikle son yıllarda obezite ile BPH arasında ilişkiyi göstermeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Buna göre artmış vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi ve göbek çevresi ile prostat boyutundaki artışın ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Kırmızı et, yağ, karbonhidrat, kümes hayvanları ile beslenme prostat büyümesi riskini artırırken sebzeler, çoklu doymamış yağ asitleri, linoleik asit, D vitamini ve düzenli egzersiz BPH riskini azaltmaktadır.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyürken idrar yolunu tıkayarak idrar akışını engellemeye baslar. Tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikayetler görülür.

Bu şikayetler:

  • İdrar akım şiddetinin azalması,
  • İdrarı başlatmakta güçlük yaşanması,
  • İdrar yaparken kesinti olması,
  • İdrarı tam boşaltamama hissi,
  • Sık sık idrara çıkma hissi,
  • Ani sıkışma atakları,
  • İdrar kaçırma,
  • İdrarda çatallanma ve gece idrara çıkmadır.
Prostat Büyümesi ve Tedavisi Prostat hastalığı genetik faktörler ve ailesinde BPH öyküsü olanlarda sıklıkla görülmektedir.

Prostat Büyümesi Tanısı Nasıl Konur?

Bu şikayetleri olan hastalar BPH açısından tetkik edilmelidir. Bu tetkikler sırasında PSA (Prostat spesifik antijen) tahlili, idrar tahlili ve rektal muayene ile prostattaki büyümenin iyi huylu olduğu kesin olarak ortaya koyulmalıdır.

Bunlarda bir anormallik yoksa hasta BPH olarak kabul edilir. BPH derecesini ortaya koymak adına da Ultrasonografi (USG) ve (Üroflowmetri) yapılır. Ayrıca hastanın şikayetlerinin sorgulandığı Uluslararası prostat semptom skoru (IPSS) da kullanılır.

Eldeki bu verilerin tamamı ile BPH’nin derecesi belirlenir. BPH’nin derecesine göre de tedavi şekli değişir, medikal ya da cerrahi tedavi kararı verilir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi durumunda genellikle idrar torbası tam olarak boşaltılamadığından içeride kalan idrar, tekrarlayan enfeksiyonlara ve böbrek fonksiyonlarında kalıcı bozulmaya yol açabilmektedir. Aynı zamanda BPH sebebiyle görülen şikayetler, hastaların hayat kalitesini oldukça düşürmektedir. Prostat büyümesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Prostat büyümesinde tedavi yolları şunlardır: